Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jakie sprzęty i akcesoria są potrzebne do pracy na wysokości?

2023-02-24
Jakie sprzęty i akcesoria są potrzebne do pracy na wysokości?

Praca na wysokościach to zadanie trudne i bardzo niebezpieczne. Trzeba być naprawdę sprawnym fizycznie, by móc utrzymać się na różnych podłożach i posiadać specjalistyczny sprzęt, chroniący przed upadkiem z wysokości. Problemem w takiej pracy jest nie tylko narażenie na warunki atmosferyczne czy zanieczyszczenia. Najpoważniejszym zagrożeniem jest upadek z wysokości, który może skończyć się trwałą niepełnosprawnością, a nawet śmiercią i to bez względu na to, jak duża jest wysokość. Jaki sprzęt i akcesoria są potrzebne do pracy na wysokości, aby była komfortowa i bezpieczna?

Sprzęt potrzebny, by dostać się na wysokość i na dół

Przede wszystkim nie ma pracy na wysokości bez sprzętu, który pozwoli dostać się na konieczną wysokość i oczywiście wrócić później na dół. Do tego celu może posłużyć podnośnik z długim ramieniem, umieszczony najczęściej na samochodzie ciężarowym albo drabina. Drabiny mogą mieć różną długość, jednak nie pozwolą raczej na dostanie się wyżej niż na kilka – kilkanaście metrów. Podnośnik może pozwolić dostać się na większą wysokość. Trzeba jednak pamiętać, że te sprzęty sprawdzą się tylko wtedy, gdy praca może zostać wykonana z poziomu sprzętu, czyli pracownik wykonuje ją, stojąc na podnośniku lub drabinie. W innych przypadkach konieczne będą mocne liny, szelki i inne akcesoria zaadaptowane do prac na wysokościach od sprzętów do wspinaczki górskiej.

Jakie są techniczne środki chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości?

Podstawą pracy na wysokości jest prawidłowo dobrany sprzęt indywidualny, czyli urządzenia powstrzymujące spadanie, które składają się z następujących elementów:

  • punktu kotwiczącego;
  • szelek bezpieczeństwa;
  • zespołu łącząco–amortyzującego.

Ponadto wymagana jest minimalna wolna przestrzeń pod pracownikiem na wysokości. Jest to przestrzeń pozbawiona przeszkód, o które spadający pracownik mógłby uderzyć podczas spadania. Oblicza się ją poprzez dodanie do siebie długości linki bezpieczeństwa, całkowicie aktywowanego amortyzatora, wysokości ciała do punktu mocowania szelek i dodatkowej odległości zapasu bezpieczeństwa.

Dla MWP znaczenie ma także umiejscowienie punktu kotwiczącego. Ma bowiem wpływ na współczynnik opadnięcia i wydłuża amortyzator, co powoduje zwiększenie MWP. Trzeba też pamiętać o zasadzie pozwalającej niwelować niebezpieczne skutki efektu wahadła – nie wolno oddalać się od punktu kotwiczącego o nie więcej niż połowę odległości między tym punktem a punktem zaczepu na szelkach.

Amortyzator z podwójną liną do pracy poziomej 363/180 H

Jaki sprzęt do pracy na wysokości jest niezbędny?

Sprzęt do pracy na wysokości BHP obejmuje szereg bardzo ważnych elementów. Są to szelki oraz tak zwany zespół łącząco – amortyzujący. W jego skład wchodzą:

  • Linka bezpieczeństwa i amortyzatory bezpieczeństwa – najczęściej wybierane, może mieć różne wersje, np. podwójne, krawędziowe, pojedyncze, elastyczne czy regulowane oraz warianty zatrzaśników. Jest idealna tam, gdzie odległość przemieszczania się od punktu kotwiczenia, nie przekracza 2 metrów, a także w miejscach ciasnych i tam, gdzie jest potrzeba częstej zmiany poziomów, a więc na rusztowaniach, drabinach czy podnośnikach.
  • Urządzenie samohamowne – mechanizm bębnowy ze zwijaną stalową linką lub linką z tworzywa. Ma cechy urządzenia samozaciskowego, a do tego nie jest wymagana dodatkowa obsługa i nie trzeba wykonywać niczego ręcznie. Mechanizm zaciskowy zatrzymuje się natychmiast automatycznie w przypadku szarpnięcia czy upadku z wysokości.
  • Automat samozaciskowy z giętką prowadnicą – dzięki niemu można przemieszczać się na duże odległości od punktu kotwiczenia. Idealny na dachy i drabiny. Ten element jest też lekki i, co najważniejsze, mniej kosztowny. Wymaga jednak częściowej obsługi, czyli ręcznego zwalniania mechanizmu zaciskowego przy przemieszczaniu się w dół.

Amortyzator trudnopalny z podwójną taśmą Flame Resistant FR5 Irudek

Warto wziąć pod uwagę, że nie każde urządzenie może być używane w asekuracji poziomej. Chodzi o typ samozaciskowy i samohamowny. Liny tych urządzeń należy przetestować krawędziowo w celu dopuszczenia je do używania w asekuracji poziomej. Jeśli lina natrafiłaby na ostrą krawędź, musi wykazać się odpornością na zaistniałe naprężenia.

Praca na wysokości powyżej 3 metrów jest związana z obowiązkami, które muszą być dopełnione przez pracodawcę oraz pracownika. Sprzęt do prac na wysokości trzeba także serwisować co 12 miesięcy w autoryzowanym punkcie serwisowym — może to zrobić też osoba, która posiada uprawnienia serwisowe producenta.

Żywotność poszczególnych urządzeń i elementów dawniej wynosiła 5 lat, a teraz wynosi nawet 12 (choć jest to czas oferowany wyłącznie przez określonych producentów, więc dokładnie się zapoznaj z wytycznymi na ten temat — dla własnego bezpieczeństwa). Oczywiście pod warunkiem przejścia co roku przeglądu technicznego, o czym też musisz pamiętać. Przeglądy pozwalają wykryć i naprawić wady oraz uszkodzenia sprzętu, dzięki czemu można uniknąć tragedii podczas pracy.

Lina półstatyczna Irudek Mamba Roll

Jakie są szelki do pracy na wysokości?

Oprócz tego, jaka lina do pracy na wysokości jest potrzebna, trzeba też wiedzieć, jakie wybrać najlepsze szelki. Szelki specjalistyczne są podstawą wszystkich systemów asekuracji. Żadna uprząż do pracy na wysokości bez nich się nie obejdzie. Powinny być wybierane pod względem ergonomii, a także rodzaju wykonywanej pracy. Wyróżniamy następujące rodzaje szelek:

  • szelki do pracy w podwieszeniu – wyposażone w dodatkowy punkt zaczepu, niezwykle potrzebny przy dostępie linowym. Użytkowane są przez profesjonalistów, którzy muszą pracować w podwieszeniu przez długi czas, tam, gdzie możliwy jest jedynie właśnie dostęp linowy. Mają bardzo dobrą ergonomię i łatwość użytkowania.
  • szelki standardowe bez pasa – z tylnym i ewentualnie też przednim punktem zaczepowym. Polecane do krótkich i standardowych prac na dachach, drabinach czy rusztowaniach.
  • szelki z pasem biodrowym – poza wyżej wymienionymi punktami zaczepu, posiadają także pas biodrowy z klamrami pozycjonującymi. Pozwala to na ustalenie pozycji przy pracy, za pomocą dodatkowej liny do pracy w podparciu, co z kolei umożliwia uwolnienie rąk.

Szelki do prac na zewnątrz powinny być wykonane z oddychającego materiału, łatwego do utrzymania w czystości oraz odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę na szelki asekuracyjne bezpieczeństwa BHP i wybrać odpowiednie dla siebie oraz swojej pracy. Szelki powinny być wygodne, nie utrudniać ruchów, przemieszczania się i zapewniać pełen komfort pracy. Bezpieczeństwo, choć najważniejsze, nie może odbywać się kosztem samopoczucia i wygody. Wszystkie te aspekty muszą iść ze sobą w parze, aby praca została dobrze i sprawnie wykonana.

Szelki bezpieczeństwa Irudek Gravity Plus 1

Sprzęt do pracy na wysokości – normy

Interesuje Cię aspekt normy sprzętu na wysokości? W tym akapicie znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości klasyfikowane są w kategorii III – ochrona zdrowia i życia. Z tego powodu niezbędne jest więc posiadanie przez wszystkie tego typu sprzęty odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. Istnieją liczne normy dla wykonania sprzętów do asekuracji, które są podzielone pod względem rodzaju sprzętu. Najważniejsze i najczęściej też spotykane są następujące normy:

  • EN 353-2 Urządzenia samozaciskowe z giętką prowadnicą,
  • EN 354 Linki bezpieczeństwa,
  • EN 361 Szelki bezpieczeństwa,
  • EN 358 System ustalający pozycję podczas pracy,
  • EN 360 Urządzenia samohamowne,
  • EN 362 Łączniki,
  • EN 355 Amortyzatory,
  • EN 795(b) Urządzenia kotwiczące – Klasa B.

Zgodność z normą należy potwierdzić poprzez deklarację zgodności, która wystawiana jest przez producenta sprzętu bądź podmiot do tego upoważniony przez producenta.

Urządzenie samohamowne Irudek Sekurblok 10m

Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt do pracy na wysokości?

Trzeba zwrócić uwagę na wspomniane wyżej certyfikaty bezpieczeństwa i deklaracje zgodności z normami. Atesty są bezwzględnie sprawdzane przez inspektorów BHP. Kolejna bardzo ważna sprawa to, rzecz jasna, jakość wykonania sprzętu i użytych materiałów. Należy skupiać się nie tylko na szelkach czy linkach, ale też na wszystkich elementach zaczepowych.

W naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości szelki, liny, urządzenia kotwiczące, karabińczyki i inne akcesoria do prac na wysokości. Dostępne są również całe zestawy do prac na wysokościach. Warto wybrać zestaw elementów idealnie do siebie dopasowanych niż kompletować je samemu, bo nie zawsze można zrobić to we właściwy sposób. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że cena nie powinna być kryterium decydującym o wyborze sprzętu, ponieważ chodzi przecież o zdrowie i życie.

Istotną kwestią oprócz sprzętu jest aspekt przepisów pracy na wysokości. Jeśli chodzi o to, to należy ukończyć 18 lat, posiadać zaświadczenie lekarskie, w którym znajduje się brak przeciwwskazań do pracy na wysokości, ważne szkolenie BHP, zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego oraz instrukcjami i procedurami podczas pracy na wysokości, oraz posiadać środki ochrony indywidualnej, oraz przeszkolenie w czasie ich prawidłowego stosowania.

Karabińczyk D-Link o średnicy 10mm

Czy pracując na wysokości, trzeba mieć kask ochronny?

Kask ochronny to niezbędny element do pracy w warunkach, w których zachodzi ryzyko upadku i urazu głowy. Kaski należą do środków ochrony indywidualnej i stosowane są między innymi na budowach, w kopalniach czy magazynach. Oczywiście są też zawsze stosowane do prac na wysokości. Kaski, podobnie jak odzież roboczą, ochronną i cały sprzęt powinien zapewnić pracodawca.

Obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnych regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Odpowiedni kask do pracy na wysokościach powinien być przede wszystkim dopasowany do głowy pracownika. Istotne jest także to, by był wykonany z solidnych materiałów zapewniających odporność na uszkodzenia.

Wybierając kask do pracy na wysokości, warto zwrócić uwagę na jego kolor. Ustawa nie określa przeznaczenia kasków różnego koloru, jednak większość specjalistów oraz firm trzyma się zasad, że kolor kasku odpowiada zadaniom, jakie pracownik wykonuje. Dzięki temu od razu też widać, jaki specjalista pracuje w danym miejscu.

Kaski są jednym z najważniejszych elementów chroniących przed urazami głowy i skutkami upadku z wysokości.

Nieważne, czy pracujesz na budowie, w magazynie czy myjesz okna wysoko na budynku, kask należy mieć zawsze. U nas znajdziesz najwyższej jakości kaski ochronne do pracy na wysokości. Do wyboru są kaski budowlane, kaski dla elektryków, kaski odblaskowe do pracy w zaciemnionym miejscu czy kaski z okularami i osłonami na twarz. Niezależnie od tego, do jakiej pracy potrzebujesz kasku – na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie. Pamiętaj, że chodzi o to, abyś podczas pracy był w pełni bezpieczny i czuł się komfortowo.

Polecane

Amortyzator trudnopalny z podwójną taśmą Flame Resistant FR5 Irudek Okazja

Amortyzator trudnopalny z podwójną taśmą Flame Resistant FR5 Irudek

404,60 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 401,01 zł/1szt.+1% Cena regularna: 425,89 zł brutto/1szt.-5%
Szelki bezpieczeństwa Gravity Plus 1 Irudek Promocja

Szelki bezpieczeństwa Gravity Plus 1 Irudek

927,31 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 981,54 zł/1szt.-5% Cena regularna: 976,12 zł brutto/1szt.-5%
Lina półstatyczna Irudek Mamba Roll

Lina półstatyczna Irudek Mamba Roll

1 028,57 zł - 2 019,17 zł brutto/1szt.
Urządzenie samohamowne Irudek Sekurblok 10m Okazja

Urządzenie samohamowne Irudek Sekurblok 10m

1 074,53 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1 060,42 zł/1szt.+1% Cena regularna: 1 131,08 zł brutto/1szt.-5%
Karabińczyk D-Link o średnicy 10mm Promocja

Karabińczyk D-Link o średnicy 10mm

61,86 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 63,10 zł/1szt.-1% Cena regularna: 65,12 zł brutto/1szt.-5%
Amortyzator z podwójną liną do pracy poziomej 363/180 H Okazja

Amortyzator z podwójną liną do pracy poziomej 363/180 H

318,83 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 314,19 zł/1szt.+1% Cena regularna: 335,61 zł brutto/1szt.-5%
pixel