Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ubiór pracownika magazynu. O czym należy pamiętać?

2022-06-30
Ubiór pracownika magazynu. O czym należy pamiętać?

Pracownik magazynu wykonuje najczęściej wiele obowiązków. To osoba odpowiedzialna za przygotowanie ewidencji produktów, odpowiedniego ułożenia ich w wolnych sektorach pomieszczenia czy transport z i na pojazd transportujący określone produkty i dobra do Klientów. Z tego względu praca w magazynie wymaga kompleksowego podejścia do kwestii BHP, w tym do ubrań. Co warto o tym wiedzieć? Jak praca w magazynie ma się do odzieży roboczej?

Ubranie do magazynu to wbrew pozorom jeden z podstawowych warunków wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawcy mają obowiązek wyposażyć swoich podwładnych w taki sposób, aby zagwarantować im komfort i bezpieczeństwo pracy w trudnych warunkach. To element BHP na magazynie.

BHP na magazynie - co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że praca w magazynie należy do dość niebezpiecznych. To najczęściej wykonywanie obowiązków na sporych wysokościach, przy dużym obciążeniu lub w trakcie poruszania się pojazdami mechanicznymi jak np. wózki widłowe. Z tego względu pracodawca ma obowiązek wskazać pracownikom wszelkie zasady działania, przekazać odpowiednie instruktaże i przeprowadzić szkolenia. Pracownik magazynu musi wiedzieć co należy do jego obowiązków i jakie ubranie do pracy jest w jego przypadku najbardziej wskazane!

Oczywiście, konieczne jest wytyczenie ciągów komunikacyjnych (które nie mogą być zastawione), zapewnienie dostępu do środków ochrony osobistej (np. apteczek) czy kontrola uprawnień podwładnych (m.in. na poruszanie się wózkami widłowymi).

W zależności od charakterystyki produktu na magazynie konieczny może być dobór prawidłowych ubrań. Do pracy przy elementach ostrych niezbędne będą rękawice antyprzecięciowe (np. rękawice antyprzecięciowe poziom B z materiałów pochodzących z recyklingu Juba). Ważnym aspektem są buty. Na podłodze magazynów mogą leżeć ostre przedmioty lub pozostałości po opakowaniach. BHP na magazynie stanowi, że pracownik powinien mieć takie obuwie, które zabezpieczy go na wypadek kontaktu z takim elementem.

Rękawice ochronne odporne na przecięcie X-Cut5 PU

Charakterystyka ubrań do magazynu – najważniejsze informacje

Jak wskazaliśmy wyżej, ubranie do pracy w magazynie ma istotne znaczenie pod względem przepisów BHP. Poza tym jest też niezwykle ważne pod względem ochrony czy zwiększenia komfortu działania. Prawidłowo dobrane trzewiki robocze nie tylko osłonią nogę na wypadek wdepnięcia w ostry element czy upadku ciężkiego towaru, ale też ograniczą ryzyko przegrzania stopy lub ocieplą ją w razie potrzeby.

Pracownik magazynu powinien mieć dostęp do ubrań wygodnych, komfortowych, odpowiednich pod względem rozmiaru i (w zależności od potrzeb) ocieplonych lub skutecznie regulujących przepływ powietrza. To nie tylko kwestia BHP na magazynie. Ubranie do pracy o wyżej wymienionych cechach jest istotne, jeżeli chcemy, aby pracownik magazynu działał w efektywny i wydajny sposób. Niewygodne buty czy źle dobrane koszule flanelowe robocze na pewno nie pozwolą dać z siebie wszystkiego.

Koszula flanelowa robocza w kratkę niebiesko-czarna

Jak ubrać pracownika magazynu?

Podkreślaliśmy już, że praca w magazynie to zajęcie ryzykowne, wymagające kompleksowo przygotowanego zestawu ubrań. Odpowiednie buty czy rękawice (a niekiedy również i zarękawki) wpływają na podwyższenie standardu bezpieczeństwa. Takie ubranie w pracy umożliwia wykonywanie obowiązków bez obaw o swoje zdrowie, a niekiedy nawet życie.

Jednak to nie wszystko. Pamiętajmy o komforcie i ergonomii. Pracownicy w magazynach powinni móc korzystać z asortymentu spodni, posiadających stabilne zapięcie (np. szelki) i wiele kieszeni. Dzięki temu zawsze mogą zabrać ze sobą miarę, śrubokręt czy kombinerki i użyć ich w razie potrzeby. Zwróćmy także uwagę na część górną. Ta powinna być z jednej strony wygodna, a z drugiej – dobrze widoczna. Pracownik musi być bowiem oznaczony tak, aby np. operator wózka widłowego bez problemu go dostrzegł. Dobrym rozwiązaniem mogą być koszulki robocze odblaskowe z miłych dla skóry tkanin, posiadające widoczną warstwę odblaskową, poprawiającą bezpieczeństwo. Przykładem takiego produktu jest koszulka CXS EXETER odblaskowa pomarańczowa.

Koszulka CXS EXETER odblaskowa żółta

Szanująca się firma powinna zawsze zapewnić pracownikom swoich magazynów odpowiednie ubranie. Podwyższa ona tym samym komfort psychiczny podwładnych i pozwala im na efektywniejsze wykonywanie obowiązków. Przedsiębiorstwo, które inwestuje w BHP w magazynie i dba o swoich pracowników jest też dobrze postrzegane na zewnątrz, jako skuteczny i uczciwy partner biznesowy. Warto więc podejść skrupulatnie do przygotowania odzieży, dając zatrudnionym ludziom najlepszy wybór.

Polecane

Wodoodporny zarękawek zielony EN950 Choiva Promocja

Wodoodporny zarękawek zielony EN950 Choiva

23,83 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,48 zł/1szt.-10% Cena regularna: 26,48 zł brutto/1szt.-10%
Koszula flanelowa robocza w kratkę czerwono-czarna

Koszula flanelowa robocza w kratkę czerwono-czarna

39,85 zł - 43,54 zł brutto/1szt.
pixel