Na co zwracać uwagę, wybierając okulary ochronne? Jak je wybrać?
Wzrok stanowi jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Choć osoby niewidzące od urodzenia potrafią sobie doskonale bez niego radzić, to utrata wzroku na późniejszym etapie życia może być bardzo dotkliwa ze względu na konieczność całkowitej zmiany sposobu funkcjonowania w otoczeniu. Dlatego dbałość o oczy oraz ich ochrona są tak istotne w życiu codziennym. Szczególną uwagę na ten aspekt powinny zwrócić osoby wykonujące prace, które niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia wzroku. Na stanowiskach charakteryzujących się różnymi zagrożeniami dla oczu, należy nosić okulary ochronne. Ich stosowanie zaleca się też sportowcom uprawiającym niektóre dyscypliny sportowe.
Okulary ochronne stanowią jeden z elementów ochrony indywidualnej stosowany w miejscach, gdzie powstają specyficzne zagrożenia dla wzroku. Dobrą praktyką jest noszenie ich nie tylko przez osoby pracujące na stanowiskach, gdzie powstają zagrożenia, ale również przez inne osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu tego miejsca. Właśnie dlatego, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników, niektórzy pracodawcy decydują się na wyznaczenie na terenie zakładu pracy stref, w których noszenie okularów ochronnych jest obowiązkowe dla każdego.
Kiedy należy stosować okulary ochronne?
Konieczność używania okularów ochronnych może zachodzić niezależnie od tego, czy przebywamy na terenie zakładu pracy, czy podejmujemy się we własnym zakresie wykonywania czynności, które stwarzają zagrożenie dla wzroku. Do wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji mogących prowadzić do czasowego bądź trwałego uszkodzenia oczu może dochodzić również w domu oraz na terenie ogrodu. Wystarczy wspomnieć o pracach remontowych takich jak na przykład szlifowanie ścian i sufitów, kiedy do oczu mogą dostać się drobinki pyłu. Albo o pracy z użyciem kosy spalinowej, gdy zachodzi ryzyko urazu mechanicznego na skutek odprysków kamieni.
Dlatego poza stosowaniem się do obowiązujących przepisów nakazujących noszenie okularów ochronnych na określonych stanowiskach pracy, warto pamiętać o ich stosowaniu również wtedy, gdy takie nakazy nie zostały ustalone. Zaleca się używanie ochrony w miejscach, gdzie istnieją zagrożenia urazu mechanicznego oka na skutek uderzenia przedmiotu lub dostania się do niego pyłu albo innego ciała stałego. O stosowaniu okularów należy pamiętać również podczas pracy z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, na przykład rozpuszczalnikami oraz kwasami, które stwarzają ryzyko rozbryzgów. Do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji może dochodzić również na skutek działania prądu elektrycznego lub promieniowania (np. laser); podczas pracy z gorącymi płynami, w tym roztopionymi metalami oraz w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura.
Czym kierować się przy wyborze?
Okulary ochronne powinny zapewniać wysoką skuteczność ochrony i doskonale zabezpieczać wzrok przed potencjalnymi zagrożeniami, które występują w konkretnym miejscu. Dlatego bardzo istotne jest dostosowanie wyboru do warunków panujących na określonym stanowisku pracy, czy też do określonej czynności (np. aktywności takiej jak hokej, kolarstwo, czy paintball). Przy wyborze warto zwracać uwagę na to, czy okulary ochronne spełniają określone przepisami prawa normy (więcej o normach dowiesz się z dalszej części artykułu). Powinny zapewniać optymalną ostrość widzenia i – o czym wiele osób zdaje się zapominać – gwarantować komfort podczas noszenia. Wygoda jest niezwykle istotna zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność stosowania ochrony przez dłuższy czas. Dyskomfort, który często pojawia się, gdy okulary są za luźne, zbyt ciasne lub źle dopasowane do kształtu głowy może dekoncentrować podczas pracy/aktywności, co w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Okulary ochronne powinny być wykonane z materiałów, które zagwarantują ich wysoką wytrzymałość oraz odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Podczas konieczności ochrony przez kilka godzin dzienne bardzo ważną cechą jest również ich lekkość. Szeroki wybór wielu modeli okularów ochronnych oferuje sklep BHP. Zróżnicowany i bogaty asortyment daje możliwość dostosowania okularów ochronnych do specyfiki konkretnej czynności niosącej ze sobą potencjalne zagrożenia, a także – co również stanowi istotny aspekt – zaspokojenia poczucia estetyki osoby, która będzie je nosić.
Okulary ochronne a obowiązujące normy
Należy pamiętać, że o skuteczności ochrony możemy mówić w przypadku tych okularów, które spełniają określone przepisami prawa normy i niezbędne standardy. Ich znajomość pomoże dokonać trafnego wyboru i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracownikom.
Europejska norma EN 166 zawiera wszystkie ogólne wymagania dotyczące indywidualnych środków ochrony oczu, które zgodnie z tą normą zbudowane są z oprawek i soczewek. Szeroki wybór modeli, które spełniają tę normę, a nawet wychodzą poza określone nią wymagania, oferuje marka Uvex. Dla osób prowadzących prace spawalnicze, cięcie za pomocą palnika, żłobienie łukiem elektrycznym, obsługujących lutospawarki, a także dla operatorów urządzeń przeznaczonych do cięcia strumieniem plazmy ważne będą zapisy normy EN 169. Określono w niej poziomy ochrony i wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania dla filtrów przeznaczonych do ochrony oczu. W przypadku osłon z filtrami automatycznymi stosuje się normę EN 379. Przykładem modelu, który może znaleźć zastosowanie podczas prac spawalniczych, są okulary ochronne asrtospec Uvex. Poza skuteczną ochroną ich atutem jest powłoka odporna na zaparowania oraz możliwość rozpoznawania kolorów podczas noszenia ochrony. Innym modelem, który sprawdzi się na podobnym stanowisku pracy, są okulary spawalnicze Univet 511, które poza normą EN 169 spełniają też normę EN 175.
W standardzie EN 170 określone zostały wymagania dotyczące filtrów chroniących przed promieniowaniem nadfioletowym. Należy pamiętać, że nadmierna ekspozycja oka na takie światło może prowadzić do pogorszenia widzenia, a w niektórych przypadkach do utraty wzroku. Z kolei norma EN 172 opisuje wymagania dotyczące właściwości filtrów stosowanych do ochrony przed promieniowaniem słonecznym i zjawiskiem olśnienia, co na wielu stanowiskach pracy również może stanowić poważne zagrożenie. Należy w tym miejscu wspomnieć, że zgodne z tą normą innowacyjne rozwiązania zastosowane w filtrach przeciwsłonecznych okularów ochronnych marki Uvex gwarantują optymalną ochronę wzroku przy jednoczesnym idealnym zachowaniu percepcji kolorów.
Popularni producenci okularów ochronnych
Współcześnie możemy się cieszyć szeroką gamą okularów i gogli ochronnych wychodzących spod różnych, czasem mniej znanych, a innym razem bardzo popularnych marek. Wśród najbardziej znanych wymienia się firmę Uvex z wieloletnim doświadczeniem w zakresie produkcji gogli oraz okularów ochronnych, a także innych środków ochrony indywidualnej. Nazwa tej marki od lat jest synonimem doskonałej jakości i stanowi gwarancję spełnienia wysokich standardów. Jej atutem jest przywiązywanie dużej wagi do ciągłego rozwoju, poszukiwania innowacyjnych technologii oraz przeprowadzania rygorystycznych testów jakościowych, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla osób wybierających okulary ochronne sygnowane tą marką.
Warto zwrócić uwagę na to, że poza skuteczną ochroną (co dla renomowanych producentów okularów ochronnych stanowi priorytet), we współczesnych realiach duże znaczenie odgrywa również wzornictwo. A ponieważ jedno z drugim może iść w parze, producent dostarcza na rynek zróżnicowane pod względem designu modele, których wygląd podyktowany jest nie tylko specyfiką warunków panujących na określonym stanowisku pracy, ale również wrażeniami estetycznymi pracowników/sportowców. To pozwala na dopasowanie modelu do indywidualnych upodobań, co dla wielu użytkowników również ma duże znaczenie.
Znajomość branży, obowiązujących norm oraz oczekiwań, jakie użytkownicy stawiają przed indywidualnymi środkami ochrony oczu, zaowocowała szerokim asortymentem marki Uvex dostosowanym do różnych potrzeb. O jego różnorodności najłatwiej przekonać, robiąc krótki przegląd dostępnych modeli. Znajdziemy wśród nich wyjątkowo lekkie, ochronne, przyciemniane gogle z właściwościami elektrostatycznymi Pheos cx2 Sonix Uvex; okulary ochronne do założenia na okulary Super OTG Uvex (przeznaczone dla osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne); okulary sportowe ochronne Uvex Pheos cx2 oraz wiele innych modeli. Dokonując wyboru, pamiętajmy jednak, że decydującym kryterium powinien być nie design, ale dopasowanie do specyfiki pracy oraz zagrożeń, jakie powstają w związku z jej wykonywaniem.