Jaki sprzęt jest potrzebny podczas wspinaczki?
Wspinaczka górska jest coraz popularniejszą aktywnością wybieraną przez osoby w różnym wieku, szukających dodatkowej dawki adrenaliny. Wymaga jednak wcześniej odpowiedniego przygotowania. Warto odbyć treningi pod okiem specjalisty, a nawet przejść kurs, dzięki któremu można zyskać niezbędną wiedzę. Druga sprawa to sprzęt, w który trzeba się zaopatrzyć. Najlepiej zapytać specjalisty, ale takie poradniki, jak ten, również mogą pomóc Ci wybrać odpowiedni dla siebie. Jaki sprzęt do wspinaczki górskiej jest potrzebny i jaki wybrać?
Co musisz wiedzieć, zanim kupisz sprzęt wspinaczkowy?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze wspinaczką, ustal ze specjalistą, z którym trenujesz, jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy. Wszystko zależy od rodzaju wspinaczki czy miejsca, gdzie zamierzasz się wspinać. Przede wszystkim, nie patrz tylko na cenę. Oczywiście jako osoba początkująca, która nie wie jeszcze, czy wspinaczka to coś dla niej i wybierająca łatwiejsze miejsca, nie musisz kupować sprzętu za fortunę. Jednak pamiętaj, że chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo, a za nie warto zapłacić każdą cenę.
Wybierając sprzęt do wspinaczki, musisz także pamiętać, aby sprawdzić różne jego parametry. Pamiętaj, że taki sprzęt musi spełniać surowe normy i posiadać stosowne certyfikaty potwierdzające przejście testów bezpieczeństwa. Bardzo istotna jest także specyfikacja techniczna sprzętu. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest sprzęt, jego wagę, wygodę użytkowania czy dodatkową impregnację. Dokładnie czytaj opisy produktów, by wybrać odpowiednie dla siebie. Musisz także pamiętać o okresowym serwisowaniu sprzętu. By zapewnił Ci pełne bezpieczeństwo, musi być sprawny i pozbawiony wad czy uszkodzeń. Przynajmniej raz do roku trzeba kontrolować sprzęt oraz przeprowadzać konserwację i naprawy. Najlepiej zlecić to specjaliście.
Jaki sprzęt do wspinaczki jest niezbędny?
Niezbędny sprzęt do wspinaczki górskiej składa się z kilku ważnych elementów. Przede wszystkim należy mieć odpowiednie buty, kask, uprząż czy linę. Upadek z wysokości w górach czy na skałach może skończyć się trwałą niepełnosprawnością, a nawet śmiercią. Dlatego sprzęt zabezpieczający przed upadkiem jest koniecznością i nie warto na nim oszczędzać. Jak wybrać poszczególne elementy, aby były dopasowane i zapewniały pełne bezpieczeństwo?
Buty do wspinaczki górskiej
Odpowiednie buty to podstawa, a najtrudniej je wybrać, zwłaszcza że na temat tego, jakie kupić, krąży wiele mitów i błędnych opinii. Na początek wystarczy, aby były wygodne i przeznaczone do wspinaczki dla osób początkujących. Buty muszą być także odpowiednio dopasowane do stopy. Najlepiej, aby były nawet o numer mniejsze, gdyż powinny być obcisłe, a duże paluchy nieco zakrzywione. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo modeli, które różnią się wyglądem, systemem zapinania czy anatomią. Warto więc zasięgnąć wiedzy fachowca przed zakupem pierwszej pary. Pierwsze buty umożliwią Ci przede wszystkim naukę odpowiedniej techniki wspinania. Istotna jest również podeszwa butów, by nie ślizgały się na skałach. Nie musisz kupować od razu topowych modeli, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, czy wspinaczka Ci się spodoba i będziesz chciał robić to częściej. Jednak nie mogą to być byle jakie buty, które nie tylko utrudnią wspinaczkę, ale stworzą zagrożenie.
Uprząż do wspinaczki górskiej
Uprząż do wspinaczki górskiej to nic innego, jak szelki specjalistyczne, do których przypina się liny. Mogą to być również szelki asekuracyjne bezpieczeństwa, które znajdziesz w naszym sklepie. Uprząż należy dopasować do miejsca wspinaczki. Na początek możesz wybrać uniwersalną uprząż, mającą dużą możliwość regulacji w pasie biodrowym, która jest także wygodna. Uprząż warto wybierać nawet w sklepie stacjonarnym, gdzie można ją przymierzyć przed zakupem. Jednak kupując online, również możesz przymierzyć ją w domu przed wyruszeniem w teren i ewentualnie zwrócić oraz wybrać nową, odpowiednią, jeśli coś będzie nie tak. Dobrze dopasowana uprząż powinna być zapięta w pasie i nie może nigdzie gnieść.
Lina wspinaczkowa i ekspresy
Liny wspinaczkowe i ekspresy to sprzęt, który można używać razem z partnerem, jeśli nie zamierzasz wspinać się sam. Z partnerem może też wyjść taniej, z racji możliwości podziału kosztów. Lina na początek nie może być zbyt cienka i krótsza niż 60 m. Im cieńsza lina, tym trudniejsza jest asekuracja. Najlepiej ćwiczyć asekurację na linach mających średnicę 9,5-10 mm. Możesz sprawdzić nasze liny kotwiczące. Na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie. Jeśli chodzi zaś o ekspresy, warto mieć zestaw dłuższych i krótszych. Wybierając liczbę ekspresów, należy wziąć pod uwagę zalety i wady poszczególnych zamków oraz znać zasady używania ekspresów.
Kask do wspinaczki
Kask wspinaczkowy jest bardzo ważny zarówno dla osoby, która się wspina, jak i asekurującego partnera. Chroni głowę przed uderzeniem w skały w razie odpadnięcia oraz przed uderzeniem przez ewentualne spadające kamienie. Wbrew pozorom to osoba asekurująca jest nawet bardziej narażona na uderzenie kamieniem niż wspinająca się. Kaski wspinaczkowe różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, ale także materiałem wykonania. To materiał ma często wpływ na cenę kasku. Obecnie na rynku można znaleźć kaski piankowe i hybrydowe. Kaski piankowe są bardzo lekkie i wygodne, ale za to mogą mieć krótszą trwałość. Są bowiem bardziej podatne na odkształcenia wykluczające kask z dalszego użytkowania. Hybrydowy kask jest trwalszy, ponieważ skorupa jest oddzielona od pianki wewnętrznej i może przyjąć więcej uderzeń. Odpowiedni kask powinien być wygodny i mieć właściwe zapięcie, posiadać otwory wentylacyjne, pasować do okularów lub gogli i miał odpowiedni kolor (latem najlepiej jasny, bo chroni głowę przed przegrzaniem). Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, by miał certyfikat kasku wspinaczkowego, a nie żadnego innego.
Jakie akcesoria do wspinaczki dobrze mieć ze sobą?
Oprócz wyżej wymienionych najważniejszych sprzętów warto mieć także przy sobie dodatkowe akcesoria do asekuracji i ułatwienia wspinaczki. Najważniejszy jest zestaw osobisty na wspinaczkę, ale jest jeszcze kilka innych rzeczy, które warto mieć ze sobą.
Zestaw osobisty na wspinaczkę – co to takiego?
Każdy wspinacz powinien mieć własny zestaw osobisty do wspinaczki. W jego skład wchodzą:
- przyrząd asekuracyjny z karabinkiem HMS;
- 2 dodatkowe karabińczyki, które znajdziesz również w naszym sklepie;
- 2 repliki;
- pętla o długości 80 cm.
Taki zestaw umożliwia asekurowanie partnera, przepinanie się na stanowisku czy samodzielny zjazd. Wielofunkcyjny przyrząd umożliwia też asekurację partnera z góry. Pętlę można w razie potrzeby wykorzystać jako lonżę do zjazdu.
Woreczek na magnezję
Magnezja to biały proszek mający właściwości higroskopijne, który stosuje się, by zapobiec poceniu się dłoni, które z kolei powoduje utratę przyczepności do skał. Woreczek warto przymierzyć do dłoni, aby w trakcie wspinaczki nagle dłoń w nim nie utknęła w najmniej odpowiednim momencie. Woreczki dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Można je więc dopasować kolorystycznie do całości sprzętu.
Plecak na sprzęt
Każdemu wspinaczowi potrzebny jest także plecak, w którym zmieści się lina i cały potrzebny sprzęt. Jakoś trzeba go dostarczyć na miejsce wspinaczki. Dobrze, by do plecaka dołączona była specjalna płachta, na której można położyć linę, by zapobiec zabrudzeniu i zbyt szybkiemu jej zużyciu. Plecak powinien być wygodny i mieć dopasowane do ramion szelki, aby nie spadał i nie trzeba było go co chwilę poprawiać.
Inne dodatkowa akcesoria
Warto również wyposażyć się w dodatkowe karabińczyki i inne sprzęty służące do asekuracji czy ochrony przed upadkiem z wysokości. Wszystkie niezbędne rzeczy znajdziesz w naszym sklepie. Sprawdź nasze urządzenia kotwiczące, niezbędne do zabezpieczania każdego punktu zaczepu. To liny, haki, pierścienie kotwiczące czy słupki kotwiczące.
Zobacz też inne urządzenia powstrzymujące spadanie, na których można polegać w każdej sytuacji. Są to z kolei urządzenia samozaciskowe oraz samohamowne, które automatycznie zatrzymają proces spadania, ratując Cię przed tragedią.
Kolejne ważne zabezpieczenia to amortyzatory bezpieczeństwa, które sprawdzą się nie tylko we wspinaczce górskiej, ale również w pracy na wysokości. Takie amortyzatory mocowane są do liny, a następnie do elementu konstrukcji, po której się wspinasz. Ich cel jest prosty – sprawiają, aby spadające ciało nie powodowało dużego naprężenia liny i nie przejęło całej energii, jaka powstaje przy upadku. Ruch ciała jest płynny, a urządzenia pochłaniają większość energii, dzięki czemu mamy ochronę przed poważnymi obrażeniami.
Sprzęt do wspinaczki górskiej – podsumowanie
Mimo że sprzętu na rynku jest mnóstwo do wyboru, a każdemu wspinaczowi może się wydawać, że wie najlepiej, co będzie odpowiednie, warto eksperymentować i dopasowywać poszczególne elementy i urządzenia do swoich możliwości, potrzeb, poziomu zaawansowania czy planów. Oczywiście zawsze warto zasięgnąć opinii doświadczonej osoby, a najlepiej specjalisty, pod którego okiem na początku się ćwiczy. Taka osoba doskonale wie, jakie sprzęty są dostępne na rynku i jakie będą najlepsze. Pamiętaj również, że sprzęt do wspinaczki może posłużyć naprawdę długo, jednak też z czasem się zużywa i może zostać uszkodzony, a sam, nie znając się, możesz nie zauważyć drobnych uszkodzeń, które będą wpływały na obniżenie bezpieczeństwa. Warto znać okresy ważności sprzętu oraz regularnie go serwisować.
Dbanie o sprzęt wspinaczkowy jest bardzo istotne dla Twojego bezpieczeństwa. Ponadto warto wziąć udział w specjalnym szkoleniu wspinaczkowym, gdzie ćwiczy się pod okiem doświadczonego instruktora, który przy okazji doradzi, jaki wybrać sprzęt i gdzie najlepiej go kupić.
Szkolenie to również najlepszy moment na testowanie nowych sprzętów, gdyż odbywa się ono na bezpiecznych dla początkujących terenach. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wspinaczka jest sportem ekstremalnym i niebezpiecznym i zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie zapominając o żadnym jego aspekcie, nie tylko sprzęcie.