Czym kierować się przy wyborze rękawic do pracy z żywnością?
Praca z żywnością wymaga zastosowania wyspecjalizowanych narzędzi oraz odpowiedniego ubioru. Wszystko ze względu na wrażliwą charakterystykę podczas przetwórstwa czy przechowywania tego typu towarów. Odzież musi być dostosowana do norm BHP i tyczy się to każdego elementu. Z tego względu pracownicy muszą posiadać wysokiej klasy rękawice do kontaktu z żywnością. Czym kierować się przy ich wyborze? Które będą lepsze — rękawiczki lateksowe czy nitrylowe? Postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
Rękawiczki do żywności pełnią ważną funkcję w pracy przy produkcji, przetwórstwie czy przechowywaniu takich produktów, ale również przy ich sprzedaży. Ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i pozytywnie wpływają na ogólnie pojętą higienę.
Jakie są oznaczenia i normy rękawic do pracy z żywnością?
Na początku zaznaczmy, że rękawice do kontaktu z żywnością podzielone są zgodnie z normami i posiadają określone certyfikaty, dzięki którym łatwiej będzie Ci je sklasyfikować i wybrać. Wszystkie muszą spełnić kryteria jakości określone przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 i posiadać znak CE. To jednak nie wszystko.
Najważniejszą normą ustanowioną przez Parlament Europejski, którą koniecznie mają spełniać rękawice do kontaktu z żywnością, jest norma WE 1935/2004. Norma ta wskazuje, że rękawiczki do żywności muszą uniemożliwić przenikanie do pożywienia jakichkolwiek substancji czy materiałów genetycznych. Powinien znaleźć się na nich znak kieliszka i widelca – wskazujący na przeznaczenie do pracy w branży spożywczej – to tzw. symbol Food Contact Material (FCM). Nie jest on obligatoryjny, jednak jest wskazówką, że masz do czynienia z najwyższej klasy artykułami.
Dlaczego rękawice do pracy z żywnością są tak ważne w świetle zasad BHP?
Istnieje kilka związków wskazujących na to, że rękawiczki do żywności to odzież konieczna podczas pracy z pożywieniem. Przede wszystkim elementy te zabezpieczają przed zarazkami, drobnoustrojami czy zanieczyszczeniem żywności na etapie produkcji, przetwórstwa oraz sprzedaży. Dotyczy to np. potu czy włosków, które mogłyby trafić do produktów spożywczych albo chorób osób obsługujących kolejny etap przygotowania pożywienia.
Poza tym np. rękawica ochronna do krojenia żywności osłania pracownika przed ryzykiem uszkodzenia dłoni. Stanowi zabezpieczenie dla niego podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Rękawice dopuszczone do kontaktu z żywnością są też ważnym czynnikiem ograniczającym ewentualne reakcje alergiczne, które mogłyby się pojawić poprzez kontakt skóry z wieloma składnikami pożywienia.
Warto zaznaczyć, że rękawice do żywności są obowiązkowym elementem wyposażenia pracowników działających w branży spożywczej, a dostarczyć je musi pracodawca. Brak takich elementów stroju podlega karze w przypadku kontroli.
Jakie rękawice dla branży spożywczej?
Rękawiczki jednorazowe do kontaktu z żywnością nadają się do pracy w branży spożywczej. Mogą być wykonane z nitrylu lub winylu, czyli surowców ograniczających ryzyko reakcji alergicznej czy przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów. Czym różnią się rękawiczki winylowe a nitrylowe? Te wykonane z winylu są tańsze, ale najczęściej nadają się do jednorazowego użytku. Nitryl jest mocniejszym materiałem, elastycznym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają też duże czucie w palcach.
Można znaleźć też egzemplarze spożywcze wykonane z lateksu. Która wersja będzie lepsza — rękawiczki lateksowe czy nitrylowe? Lateks jest jeszcze grubszym i mocniejszym materiałem. Sprawdzi się np. jako wykorzystanie przy przetwórstwie wymagającej spożywki. Warto podkreślić, że rękawice nitrylowe i lateksowe to wielorazowe produkty.
Jakie rękawice do pracy przy przetworach?
W przetwórstwie należy zwrócić uwagę na dużą odporność rękawic np. na chemiczne oddziaływanie. Do maksimum mają też chronić przed drobnoustrojami i reakcją alergiczną. Warto zastosować w takim przypadku rękawice nitrylowe lub lateksowe, a w niektórych branżach – jednorazowe wersje z silikonu. To będzie stanowić odpowiednią warstwę ochronną.
Pamiętaj, że rękawice do pracy przy żywności przetwórczej mają mieć możliwość łatwego założenia i ściągnięcia, zapewniać pewny chwyt i komfort pracy. Najczęściej dostępne są w kolorze niebieskim.
Jakie rękawice dla branży cukierniczej?
Tu należy postawić na rękawice jednorazowe. Takie sprawdzą się np. w piekarniach czy cukiernictwie oraz przy sprzedaży produktów spożywczych. Jeżeli pracownicy dzielą porcje żywności, konieczna może być specjalna rękawica ochronna do krojenia żywności. To rękawice powlekane i dziane, wykonane na bazie wzmocnionych włókien, ograniczających ryzyko kontuzji podczas pracy.
W czasie pracy cukierniczej warto mieć również na sobie tzw. zarękawki (wskazane także przy innych pracach przy produktach spożywczych) minimalizujące ryzyko bezpośredniego kontaktu pracowników z żywnością w czasie wykonywania obowiązków.