Co to jest softshell i kiedy warto go wybrać?
Dobór odpowiedniej odzieży to kluczowy aspekt w pracy. Ważne są zarówno kwestie dotyczące bezpieczeństwa czy wygody, ale też ochrony przed chłodem, wiatrem czy pozostałymi, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednym z bardziej interesujących modeli ubrań termoregulacyjnych są kurtki typu softshell.
Przez lata odzież robocza bardzo się zmieniła. Dziś pracownicy mogą wybierać z szerokiej oferty ubrań, które zapewniają pełen komfort w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Kurtki softsheell to egzemplarze idealne do działania w warunkach zewnętrznych, szczególnie gdy jest chłodniej!
Co to jest softshell?
Przyjęło się, że softshellami nazywa się kurtki z ciepłej tkaniny, sprawdzające się podczas uprawiania sportu, górskich wędrówek w chłodne dni czy spacerów. Takie egzemplarze zaczęły występować również jako odzież robocza. Nie jest jednak tak, że odzież tego typu ograniczona jest wyłącznie do górnych, wierzchnich egzemplarzy.
Co to jest softshell? To specjalne tkaniny, stosowane w ocieplonej odzieży, przeznaczonej zwykle do uprawiania sportu czy turystyki, ale także w działaniu zawodowym na zewnątrz. Materiały softshell z jednej strony są dość cienkie, nie krępują ruchów i dają poczucie lekkości, a z drugiej świetnie izolują ciało, nadając każdej partii organizmu prawidłowy komfort termiczny i poczucie ciepła.
Rolą softshellowych ubrań jest całkowite ograniczenie wpływu wiatru, chłodnych mas powietrza czy np. opadów atmosferycznych na organizm. Osoby noszące kurtki typu softshell nie muszą obawiać się przemoknięcia czy przemarznięcia. Wewnętrzna warstwa odzieży to przyjemna w dotyku ocieplina, a zewnętrzna – elastyczny materiał stanowiący skuteczną barierę dla deszczu, śniegu i wiatru.
Kurtka typu softshell — kiedy na nią postawić?
Chociaż najczęściej softshell kojarzy się z uprawianiem sportu czy turystyki, to jednak coraz więcej ubrań z tego materiału pojawia się w wielu przedsiębiorstwach. Jakie profesje powinny postawić na spodnie czy kurtki typu softshell?
- Pracownicy drogowi – ustawianie znaków, budowa dróg, konserwacja podłoża. Zimą wszystkie te czynności mogą być uciążliwe do wykonania w grubej kurtce, a lekki sweter nie zawsze zapewni komfort termiczny. Softshell to na pewno świetny sposób na rozwiązanie tego problemu.
- Osoby działające w lesie – leśnicy czy pracownicy tartaków mogą z powodzeniem korzystać z kurtek, czy spodni softshellowych, aby zapewnić wygodę pracy i komfort termiczny.
- Rolnicy – podobnie jak leśnicy, narażeni są często na pracę w trudnych warunkach pogodowych. Kurtki softshell pomogą działać w garażu, na traktorze czy w polu.
- Mundurowi – warto podkreślić, że z odzieży softshell korzystają policjanci, straże gminne czy miejskie, straże leśne i Inspekcja Transportu Drogowego.
- Agencje ochrony – coraz więcej softshelli jest też na wyposażeniu agencji ochrony, które zapewniają bezpieczeństwo na zewnętrznych imprezach masowych, organizowanych jesienią i zimą.
- Pozostałe osoby, działające na zewnątrz – wśród nich możemy wymienić między innymi pracowników magazynowych, budowlańców, geodetów i pozostałe specjalizacje.
Pamiętajmy, że nie musimy się przy tym obawiać zniszczenia czy ubrudzenia odzieży tego typu. To mocna tkanina, odporna na uszkodzenia mechaniczne. W kolejnej części tekstu wskażemy też jak prać softshell w efektywny sposób.
Softshell w pracy – zalety noszenia
Przede wszystkim kurtki typu softshell to niezwykle komfortowe ubrania. Nie ograniczają ruchów i zapewniają pewne „czucie”, co jest bardzo ważne w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. W przeciwieństwie do grubych kurtek softshelle są dość cienkie i dobrze dopasowane do sylwetki co może być istotne np. we współpracy z klientami na zewnątrz). Bardzo dobrze też wyglądają, mają wiele kieszeni i imponują pełną praktycznością.
To jednak ich niejedyne zalety. Softshell w pracy gwarantuje przede wszystkim skuteczną izolację, niezależnie od warunków. Możesz pracować w nim na deszczu, mrozie czy wietrze – zawsze Cię zabezpieczy. Przy okazji kurtka czy spodnie nie spowoduje przegrzania organizmu, zapewniając najwyższy stopień oddychalności.
W jaki sposób dbać o softshell?
Wiemy już co to jest softshell i gdzie najlepiej wykorzystać kurtki typu softshell. Sprawdźmy teraz jak prać softshell i w jaki sposób o niego zadbać? Delikatne zabrudzenia takiej odzieży należy delikatnie czyścić przy pomocy zwilżonej szmatki. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można zastosować specjalne środki odplamiające do tkanin sportowych.
Z kolei po bardzo intensywnej pracy należy softshell po prostu wyprać. Pranie najczęściej należy wykonywać bez ciężkiej chemii, w umiarkowanej temperaturze. Większość kurtek softshellowych można bez problemu prać w pralce.
Warto pamiętać, że kurtki i spodnie można zabezpieczyć przed zużyciem przy pomocy specjalnych impregnatów. Jeżeli nasza nowa odzież robocza ma być poddawana naprawdę intensywnej próbie, należy rozważyć zastosowanie takich specyfików. To może przełożyć się na wydłużenie wytrzymałości ubrań.
Wybór ubrań do pracy takich jak kurtka softshell w kolorze czarnym Lahti Pro z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Komfort noszenia, wygoda użytkowa i zabezpieczenie poprawią warunki wykonywania obowiązków zawodowych i przełoży się na wydajność. Jeżeli chcesz pomóc sobie lub swoim pracownikom – zainwestuj w ubrania softshell.