Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

W jakich zawodach wymogiem jest, by pracownik nosił zarękawki?

2022-11-14
W jakich zawodach wymogiem jest, by pracownik nosił zarękawki?

Niektóre zawody mogą bardzo mocno obciążać części ramion, powodując urazy mechaniczne (w tym zwichnięcia czy złamania), ale także obdarcia, oparzenia, podrażnienia i podobne. Przedsiębiorca prowadzący firmę w branżach tego typu zobowiązany jest dać pracownikom takie środki ochrony, aby ograniczyć powstawanie wyżej wymienionych kontuzji. Jednym z elementów zabezpieczających są tzw. zarękawki. Co warto o nich wiedzieć? Czym tak naprawdę są zarękawki foliowe i w jakich zawodach sprawdzą się najlepiej?

Niekiedy zarękawki ochronne są wręcz wymogiem w pracy. Stanowią element środków ochrony indywidualnej. Pozwalają uniknąć wielu zagrożeń spowodowanych przez czynniki zewnętrzne lub te, które są ściśle powiązane z wykonywanymi obowiązkami.

Czym dokładnie są zarękawki i czemu mają służyć?

Zarękawki ochronne to swego rodzaju przedłużenie rękawic. Działają jak ochraniacze na przedramiona. Wykonane mogą być z różnych tworzyw, np. folii czy materiałów. Pracownik zakłada element na przedramię, osłaniając je przed czynnikami niebezpiecznymi.

Co istotne, rękawy te spełniają inną funkcję niż np. długie bluzy ochronne. Przede wszystkim ściśle przylegają do ciała. Dzięki temu nie krępują ruchów i są wygodne w użytkowaniu, co jest bardzo istotne np. przy precyzyjnych pracach, wymagających pełnej swobody ruchu i komfortu działania.

Kiedy zarękawek ochronny będzie dobrym rozwiązaniem? To część ubioru, która przyda się zawsze wtedy, gdy ręce pracownika mogą być narażone na kontakt z niebezpiecznymi czynnikami. Sprawdzą się podczas ochrony przed oparzeniem skóry (np. przy szlifowaniu, cięciu metali, przemyśle metalurgicznym itd.). Nadają się do pracy przy chemikaliach, chroniąc przed podrażnieniem skóry i kontaktem z niebezpiecznymi substancjami.

To również świetne elementy ograniczające ryzyko podrażnienia skóry przez intensywny kurz. Zarękawki antyprzecięciowe zmniejszają z kolei niebezpieczeństwo przecięcia skóry lub zadrapań czy podobnych skaleczeń.

Zielony wodoodporny zarękawek EN950

Jakie są rodzaje zarękawków?

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju zarękawki, które osłaniają przed wieloma urazami i potencjalnymi kontuzjami, uniemożliwiającymi wykonywanie bezpiecznej pracy. Jakiego typu zarękawki będą dobrym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach?

  • Zarękawek foliowy – zarękawki foliowe to najczęściej jednorazowe elementy, które służą do pracy w warunkach sterylnych, np. szpitalach czy produkcji żywności. Sprawdzą się też często przy wykonywaniu obowiązków zawodowych na stanowiskach chemicznych. Ograniczają ryzyko podrażnienia ciała.
  • Zarękawek antyprzecięciowy – to świetny element do prac budowlanych, remontowych, mechanicznych i wszędzie tam, gdzie skóra narażona jest np. na przecięcie czy zadrapanie. Warto mieć je na sobie podczas pracy piłą tarczową, szlifierką kątową czy podobnym sprzętem.
  • Zarękawek ochronny żaroodporny – ten środek ochrony indywidualnej to skuteczna ochrona przed oparzeniem. Świetnie sprawdza się w wykorzystaniu podczas pracy przy wysokich temperaturach (np. w przemyśle metalurgicznym).
  • Zarękawek materiałowy – służy jako ochrona pracownika przed kurzem czy pyłem.

Warto dodać, że na rynku dostępne są także ocieplone zarękawki, które służą do ocieplenia rąk pracowników. Możliwości ich wykorzystania są tak naprawdę niezwykle szerokie.

Biały wodoodporny zarękawek EN950

W jakich zawodach wymagane jest noszenie zarękawków?

Zarękawki powinny być na wyposażeniu pracowników w każdym przypadku, jeżeli ich ręce narażone są na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Wymagane są podczas działania na budowie czy podczas remontów zaawansowanych w obiektach prywatnych, czy publicznych. Należy wyposażyć w nie osoby zatrudnione również, gdy te działają przy dużych temperaturach – przetwarzają metale, pracują w przemyśle spożywczym albo należą do służb ratowniczych.

Dodajmy również, że zarękawki dla pracowników powinny być dostępne w tartakach, warsztatach samochodowych, fabrykach leków, farb, przy utylizacji produktów różnego rodzaju, w pracy w szpitalach i przychodniach (gdzie działają lekarze, ale też salowe czy pielęgniarki), aptekach oraz wielu innych profesjach.

Pamiętaj, że dobrze dobrany rozmiarowo zarękawek nie tylko nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu określonej pracy, ale wręcz pomoże w jej wykonywaniu. Osoba zatrudniona na danym stanowisku będzie czuła się bezpieczniej i bardziej komfortowo, gdyż nie będzie musiała obawiać się niebezpiecznych urazów.

Polecane

Wodoodporny zarękawek zielony EN950 Choiva Promocja

Wodoodporny zarękawek zielony EN950 Choiva

23,83 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,48 zł/1szt.-10% Cena regularna: 26,48 zł brutto/1szt.-10%
Wodoodporny zarękawek biały EN950 Choiva Promocja

Wodoodporny zarękawek biały EN950 Choiva

18,93 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,03 zł/1szt.-9% Cena regularna: 21,03 zł brutto/1szt.-10%
pixel