W jaki sposób rękawice antyprzecięciowe chronią dłonie i kiedy należy w nie zainwestować?
Siła i precyzja rąk pozwala wykonywać większość codziennych obowiązków, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Istnieją pewne branże, w których ochrona dłoni w miejscu pracy jest szczególnie ważna, ze względu na kontakt z ostrymi przedmiotami, narzędziami czy substancjami chemicznymi.
Profesjonalne rękawice antyprzecięciowe to niezawodny sposób na ochronę dłoni w zawodach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo poprzez pracę i kontakt z ostrym sprzętem. Czym tak właściwie się wyróżniają? I w jakich sytuacjach koniecznie należy je stosować? Głównym celem rękawic ochronnych jest stworzenie bariery pomiędzy dłońmi a przedmiotem lub maszyną o ostrych krawędziach. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ryzyko zranień, urazów, skaleczeń i kontuzji dłoni znacząco maleje. Jednocześnie rękawice ochronne wysokiej jakości, zgodne z normami BHP zapewniają także dodatkową ochronę przed innymi zagrożeniami typu przekłucia, otarcia, stłuczenia. Tego typu rękawice wykonane są często z bardzo specjalistycznych i odpornych materiałów: kevlaru, włókna Spectra, włókna Dyneema, metalowej siatki, bawełny, skóry, tkaniny nylonowej lub poliestrowej, gumy, wełny. Najczęściej będą skonstruowane w oparciu o połączenie ze sobą kilku różnych tworzyw, celem uzyskania jak najlepszych efektów ochronnych oraz możliwie jak najtrwalszej powierzchni, dzięki czemu przy odpowiedniej pielęgnacji będzie można korzystać z nich przez naprawdę długi czas, zanim nastanie konieczność wymiany ich na nowe.
W jakich zawodach obowiązek noszenia rękawiczek ochronnych antyprzecięciowych to uzasadniona norma?
- hutnik szkła
- dekarz
- stolarz
- spawacz
- mechanik samochodowy
- pilarz i drwal
- pracownik budowlany
- magazynier
- kucharz
- żołnierz
- wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są ostre i ciężkie maszyny oraz sprzęty
Jak chronić dłonie w miejscu pracy?
Ochrona dłoni w miejscu pracy zgodnie z tym, co mówią aktualne normy BHP, powinna być zapewniona przez pracodawcę wszystkim pracownikom narażonym na kontakt z ostrymi przedmiotami, substancjami chemicznymi, ciężkimi maszynami. Warto pamiętać jednak także o własnej ochronie w przypadku prowadzenia swojej działalności gospodarczej w branży narażonej na tego typu ryzyko. Należy dbać o swoje dłonie, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków szkodliwych warunków pracy. W przeciwnym razie, pomijając kwestie estetyczne (suche, popękane dłonie nie prezentują się szczególnie atrakcyjnie) można narazić się na różnego rodzaju pęcherze, otarcia, zadrapania, a w skrajnych przypadkach poważne wypadki mogące doprowadzić nawet do kalectwa.
Jakie powinny być dobre rękawice antyprzecięciowe?
Aby rękawice antyprzecięciowe spełniały należycie swoje zadanie, zapewniając Ci komfort psychiczny i bezpieczeństwo nawet podczas niebezpiecznych prac z ostrymi przedmiotami, muszą spełniać określone normy w zakresie BHP i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest także dobór rękawic antyprzecięciowych do typu i rodzaju wykonywanej pracy, zatem konkretnie do własnych potrzeb oraz preferencji. Powinny być wykonane ze specjalnych tworzyw oraz komponentów, odpornych i niezwykle wytrzymałych. Rękawice antyprzecięciowe dzieli się na różne poziomy pod względem odporności na dane zagrożenie – od A1 do A9. Często stosowana jest także skala od 1 do 5. Inwestycja w odpowiednio dobrane środki ochronne to absolutne minimum w celu zapewniania swojej firmie bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieczenia pracowników przed ewentualnym wypadkiem.
Jakie są wymagania dla rękawic antyprzecięciowych?
Poza wspomnianymi wcześniej normami oraz certyfikatami, które bezwzględnie muszą spełniać, rękawice robocze chroniące przed kontaktem z ostrymi przedmiotami, mają być dobrze dopasowane i ściśle przylegać do rąk. Ich rozmiar należy zawsze możliwie jak najlepiej dopasować do posiadanych dłoni i długości palców. Wiele modeli posiada wygodną opcję regulacji szerokości w obrębie nadgarstka. Powinny być twarde i solidne, ale jednocześnie zapewniać pełną swobodę ruchów oraz kontrolę nad poruszaniem dłońmi oraz możliwość chwytania, wciskania i wykonywania różnego rodzaju manewrów manualnych odpowiednich dla konkretnych typów i rodzajów pracy, zgodnie z wykonywanym zawodem. Istotnymi aspektami jest elastyczność, właściwe tempo podczas wykonywania obowiązków, odpowiednia wydajność pracy i otrzymywane efekty. Dobre rękawice antyprzecięciowe to zatem nie tylko inwestycja w zdrowie i w bezpieczeństwo, ale także w odpowiednią jakość produktów i wyrobów, w których specjalizuje się dana firmy czy zakład produkcyjny.