Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W jaki sposób rękawice antyprzecięciowe chronią dłonie i kiedy należy w nie zainwestować?

2022-05-04
W jaki sposób rękawice antyprzecięciowe chronią dłonie i kiedy należy w nie zainwestować?

Siła i precyzja rąk pozwala wykonywać większość codziennych obowiązków, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Istnieją pewne branże, w których ochrona dłoni w miejscu pracy jest szczególnie ważna, ze względu na kontakt z ostrymi przedmiotami, narzędziami czy substancjami chemicznymi.

Profesjonalne rękawice antyprzecięciowe to niezawodny sposób na ochronę dłoni w zawodach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo poprzez pracę i kontakt z ostrym sprzętem. Czym tak właściwie się wyróżniają? I w jakich sytuacjach koniecznie należy je stosować? Głównym celem rękawic ochronnych jest stworzenie bariery pomiędzy dłońmi a przedmiotem lub maszyną o ostrych krawędziach. Dzięki takiemu zabezpieczeniu ryzyko zranień, urazów, skaleczeń i kontuzji dłoni znacząco maleje. Jednocześnie rękawice ochronne wysokiej jakości, zgodne z normami BHP zapewniają także dodatkową ochronę przed innymi zagrożeniami typu przekłucia, otarcia, stłuczenia. Tego typu rękawice wykonane są często z bardzo specjalistycznych i odpornych materiałów: kevlaru, włókna Spectra, włókna Dyneema, metalowej siatki, bawełny, skóry, tkaniny nylonowej lub poliestrowej, gumy, wełny. Najczęściej będą skonstruowane w oparciu o połączenie ze sobą kilku różnych tworzyw, celem uzyskania jak najlepszych efektów ochronnych oraz możliwie jak najtrwalszej powierzchni, dzięki czemu przy odpowiedniej pielęgnacji będzie można korzystać z nich przez naprawdę długi czas, zanim nastanie konieczność wymiany ich na nowe.

W jakich zawodach obowiązek noszenia rękawiczek ochronnych antyprzecięciowych to uzasadniona norma?

 • hutnik szkła
 • dekarz
 • stolarz
 • spawacz
 • mechanik samochodowy
 • pilarz i drwal
 • pracownik budowlany
 • magazynier
 • kucharz
 • żołnierz
 • wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są ostre i ciężkie maszyny oraz sprzęty

Rękawice odporne na przecięcie i uderzenie poziom 3 / C Milwaukee

Jak chronić dłonie w miejscu pracy?

Ochrona dłoni w miejscu pracy zgodnie z tym, co mówią aktualne normy BHP, powinna być zapewniona przez pracodawcę wszystkim pracownikom narażonym na kontakt z ostrymi przedmiotami, substancjami chemicznymi, ciężkimi maszynami. Warto pamiętać jednak także o własnej ochronie w przypadku prowadzenia swojej działalności gospodarczej w branży narażonej na tego typu ryzyko. Należy dbać o swoje dłonie, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków szkodliwych warunków pracy. W przeciwnym razie, pomijając kwestie estetyczne (suche, popękane dłonie nie prezentują się szczególnie atrakcyjnie) można narazić się na różnego rodzaju pęcherze, otarcia, zadrapania, a w skrajnych przypadkach poważne wypadki mogące doprowadzić nawet do kalectwa.

Rękawice robocze antyprzecięciowe ATG MaxiFlex CUT 34-8743

Jakie powinny być dobre rękawice antyprzecięciowe?

Aby rękawice antyprzecięciowe spełniały należycie swoje zadanie, zapewniając Ci komfort psychiczny i bezpieczeństwo nawet podczas niebezpiecznych prac z ostrymi przedmiotami, muszą spełniać określone normy w zakresie BHP i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest także dobór rękawic antyprzecięciowych do typu i rodzaju wykonywanej pracy, zatem konkretnie do własnych potrzeb oraz preferencji. Powinny być wykonane ze specjalnych tworzyw oraz komponentów, odpornych i niezwykle wytrzymałych. Rękawice antyprzecięciowe dzieli się na różne poziomy pod względem odporności na dane zagrożenie – od A1 do A9. Często stosowana jest także skala od 1 do 5. Inwestycja w odpowiednio dobrane środki ochronne to absolutne minimum w celu zapewniania swojej firmie bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieczenia pracowników przed ewentualnym wypadkiem.

Rękawice ochronne antyprzecięciowe poziom F Juba

Jakie są wymagania dla rękawic antyprzecięciowych?

Poza wspomnianymi wcześniej normami oraz certyfikatami, które bezwzględnie muszą spełniać, rękawice robocze chroniące przed kontaktem z ostrymi przedmiotami, mają być dobrze dopasowane i ściśle przylegać do rąk. Ich rozmiar należy zawsze możliwie jak najlepiej dopasować do posiadanych dłoni i długości palców. Wiele modeli posiada wygodną opcję regulacji szerokości w obrębie nadgarstka. Powinny być twarde i solidne, ale jednocześnie zapewniać pełną swobodę ruchów oraz kontrolę nad poruszaniem dłońmi oraz możliwość chwytania, wciskania i wykonywania różnego rodzaju manewrów manualnych odpowiednich dla konkretnych typów i rodzajów pracy, zgodnie z wykonywanym zawodem. Istotnymi aspektami jest elastyczność, właściwe tempo podczas wykonywania obowiązków, odpowiednia wydajność pracy i otrzymywane efekty. Dobre rękawice antyprzecięciowe to zatem nie tylko inwestycja w zdrowie i w bezpieczeństwo, ale także w odpowiednią jakość produktów i wyrobów, w których specjalizuje się dana firmy czy zakład produkcyjny.

Polecane

Rękawice ochronne antyuderzeniowe antyprzecięciowe Impact Foam Juba Promocja

Rękawice ochronne antyuderzeniowe antyprzecięciowe Impact Foam Juba

54,90 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 58,15 zł/1para-5% Cena regularna: 59,03 zł brutto/1para-7%
Rękawice antyprzecięciowe najwyższa ochrona poziom F Juba Promocja

Rękawice antyprzecięciowe najwyższa ochrona poziom F Juba

29,06 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 30,98 zł/1para-6% Cena regularna: 31,25 zł brutto/1para-7%
Rękawice antyprzecięciowe do pracy z żywnością 5020BL Juba Promocja

Rękawice antyprzecięciowe do pracy z żywnością 5020BL Juba

28,47 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 30,53 zł/1para-6% Cena regularna: 30,61 zł brutto/1para-7%
Rękawice robocze antyprzecięciowe ATG MaxiFlex CUT 34-8743 Promocja

Rękawice robocze antyprzecięciowe ATG MaxiFlex CUT 34-8743

38,02 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 44,41 zł/1para-14% Cena regularna: 42,24 zł brutto/1para-10%
Rękawice odporne na przecięcie i uderzenie poziom 3 / C Milwaukee Promocja

Rękawice odporne na przecięcie i uderzenie poziom 3 / C Milwaukee

124,45 zł brutto/1paraNajniższa cena z 30 dni przed obniżką: 155,56 zł/1para-20% Cena regularna: 155,56 zł brutto/1para-20%
pixel