W jaki sposób montować taśmy ogrodzeniowe materiałowe ostrzegawcze?
Wydzielenie określonego obszaru może mieć ważne znaczenie dla powodzenia inwestycji lub zabezpieczenia jej przed osobami trzecimi, które (przez nieuwagę lub wręcz w pełni świadomie) dostaną się np. na plac budowy czy rozbiórki. Do prawidłowego wytyczenia i grodzenia miejsc tego typu służy specjalna taśma ogrodzeniowa. Dlaczego jest niezbędna przy prowadzeniu działań i przed czym chroni? W jaki sposób odpowiednio ją zamontować, aby nie zerwała się przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych? Jakie są jej rodzaje? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem.
Taśmy ogrodzeniowe spotykane są niezwykle często na placach budowy, ale również przy prowadzeniu innych inwestycji oraz przy korzystaniu z miejsc użyteczności publicznej. Jaką funkcje pełni taśma ogrodzeniowa, a jaką tzw. taśma ostrzegawcza? Jak wykorzystać różne typy tych produktów?
W jakich celach używa się taśmy ogrodzeniowej materiałowej ostrzegawczej?
Taśma ogrodzeniowa informacyjna to specjalny rodzaj, który pozwala odgrodzić działkę budowlaną, teren zalesiony czy inną powierzchnię przed osobami trzecimi. Najczęściej taśmy ogrodzeniowe posiadają napisy takie jak „Teren prywatny”, „Zakaz wstępu” czy „Wstęp wzbroniony”. Gdzie możesz je wykorzystać?
Na prywatnych terenach, które nie posiadają jeszcze właściwego ogrodzenia. Sprawdzą się też w miejscach budowy czy remontów albo rozbiórki. Są dobrym rozwiązaniem do tymczasowego wytyczenia obszarów o ograniczonym ruchu, np. w sklepach wielopowierzchniowych, fabrykach czy magazynach. Możesz wybrać różne rodzaje takich elementów – np. taśma ogrodzeniowa na siatkę przyda się, gdy masz już ogrodzenie na działce. Bardzo ciekawą opcją są taśmy ogrodzeniowe materiałowe, które możesz wielokrotnie montować i zwijać.
Trochę inną funkcję spełniają ostrzegawcze taśmy ogrodzeniowe. Każda taśma ostrzegawcza ma napis ostrzegający o niebezpieczeństwie np. „Uwaga – rozkopy”!, „Uwaga! Prace na wysokościach”, „Niebezpieczeństwo” czy podobne. Celem taśmy ostrzegawczej jest wskazanie osobom trzecim, że wejście na dany obszar grozi utratą zdrowia i życia. Taki rodzaj taśm występuje jako taśma ostrzegawcza biało czerwona lub taśma ostrzegawcza żółto czarna. Jeżeli chcesz raz oznaczyć daną przestrzeń, wystarczy Ci taśma ostrzegawcza samoprzylepna.
O czym należy pamiętać, montując taśmę ogrodzeniową materiałową ostrzegawczą?
Jak wspomnieliśmy, taśmy ogrodzeniowe materiałowe są elementami wielokrotnego użytku. Oznacza to, że przy odpowiedniej eksploatacji bez problemu zdejmiesz je i założysz. Przede wszystkim przed montażem taśmy odpowiednio przygotuj teren. Pamiętaj, że element musi mieć stabilną konstrukcję opartą np. na tymczasowym ogrodzeniu zamontowanym przy obszarze grodzonym lub palikach wbitych w ziemię.
Zawsze uwzględnij napięcie taśmy. Jeżeli materiał będzie zbyt bardzo podatny na powiew wiatru, może w nieodpowiednim momencie się zerwać. Uwzględnij też taki montaż, aby napisy informacyjne i ostrzegawcze były dobrze widoczne dla osób trzecich.
Na jakiej wysokości zakładać taśmy ostrzegawcze i taśmy ogrodzeniowe? Najlepiej, jeżeli jest to około 90 do 120 centymetrów od ziemi. Jeżeli w okolicy planowane są prace budowlane lub rozbiórkowe, powinny one zostać umieszczone nie dalej niż metr od ogradzanego terenu.
Niekiedy możesz zastosować także taśmy odgradzające foliowe. Te zwykle są jednorazowe, chyba że użyjesz ich w budynku. Najczęściej przypominają charakterystyczny, biało-czerwony szlaban. Są sygnałem dla osób trzecich, że ze względów bezpieczeństwa nie wolno przez nie przechodzić.
Montowanie taśmy ogrodzeniowej ostrzegawczej — krok po kroku
Do montażu taśmy ogrodzeniowej nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi ani wiedzy. Zacznij od wyznaczenia grodzonego terenu. Uwzględnij przy tym fakt prowadzonych działań i zostaw miejsce np. na wjazd dla ciężkich sprzętów. Montując taśmę, zabezpiecz ją przy pomocy specjalnych klipsów do ogrodzenia, które już stoi lub przygotuj paliki wkopywane w ziemię. Taśmę możesz przypiąć przy pomocy wzmocnionych pinezek. Przeplot lub palik powinieneś wykonać raz na około 1,5 metra, co daje pewność, że nie zostaną one zerwane.
Na koniec upewnij się, że całość jest dobrze zabezpieczona i naciągnięta. Nie musisz obawiać się faktu, że na taśmę zacznie padać deszcz lub śnieg. Zarówno wersja materiałowa, jak i ta foliowa jest odporna na wilgoć oraz niską temperaturę. Możesz stosować ją w każdych warunkach.