Darmowa dostawa od 50,00 zł

Kto i kiedy powinien nosić odzież odblaskową w pracy?

2022-01-19
Kto i kiedy powinien nosić odzież odblaskową w pracy?

Co roku odnotowuje się wiele wypadków na terenie zakładów pracy oraz w miejscach objętych robotami w terenie. Często dochodzi do nich z udziałem pieszych oraz pojazdów i maszyn. Niektóre z nich okazują się tragiczne w skutkach. Części z nich z pewnością udałoby się uniknąć, podnosząc poziom bezpieczeństwa pracowników. To natomiast można osiągnąć, zwracając większą uwagę na stosowanie środków ochrony indywidualnej, takich jak odzież ostrzegawcza z elementami odblaskowymi.

Robocza odzież odblaskowa wielu osobom kojarzy się zwykle z pracownikami zatrudnionymi przy budowach dróg. Skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, choć należy wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie odzieży ostrzegawczej dotyczy w rzeczywistości nie tylko drogowców, ale pracowników różnych branż. Jest to spora grupa osób wykonujących prace w miejscach, gdzie występują czynniki ryzyka i zachodzi potrzeba ochrony pracownika.

W zgodzie z przepisami

Ostrzegawcza odzież odblaskowa przeznaczona jest do noszenia przez pracowników przebywających w miejscach, gdzie odbywa się intensywny ruch pojazdów. Bezwzględnie powinna być użytkowana w niebezpiecznych strefach pracy. Jej stosowanie pozwala zaalarmować kierowców pojazdów oraz operatorów maszyn i urządzeń na terenie zakładu pracy o obecności przemieszczających się pieszych. Dzięki temu znacząco poprawia się bezpieczeństwo pracy i maleje liczba wypadków.

Odzież odblaskowa jest środkiem ochrony indywidualnej, który powinien zostać zapewniony pracownikom wykonującym powierzone obowiązki w niebezpiecznych strefach. Mówi o tym art. 2376 kodeksu pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141). Z aktu prawnego dowiadujemy się, że środki ochrony indywidualnej powinny zostać dostarczone przez pracodawcę nieodpłatnie w celu zabezpieczenia przed szkodliwymi oraz niebezpiecznymi dla ludzkiego zdrowia czynnikami.

Wybór takiej odzieży nie może być jednak przypadkowy. Powinna ona spełniać wymagania dyrektywy 89/686/EWG oraz dostosowanej do jej zapisów normy PN-EN ISO 20471:2013. Z tej ostatniej dowiemy się między innymi, jaka powinna być konstrukcja odzieży odblaskowej oraz jakimi zasadami należy kierować się przy jej doborze.

Kurtka ocieplana odblaskowa 2w1 Flash 3

Odzież ostrzegawcza i jej konstrukcja

Zadaniem odzieży ostrzegawczej jest skuteczne sygnalizowanie obecności pracownika w strefie niebezpiecznej. Powinna ona dawać jasną informację o jego obecności zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Właśnie dlatego została wykonana z dwóch rodzajów materiału. Jeden z nich ma właściwości fluorescencyjne i barwę żółtą, pomarańczową albo czerwoną. Drugi natomiast jest materiałem odblaskowym. Tkanina fluorescencyjna tworzy tło dla elementów odblaskowych i zapewnia doskonałą widoczność pracownika w ciągu dnia. Materiał odblaskowy umożliwia odbijanie światła w kierunku jego źródła, co gwarantuje dobrą widoczność pracownika po zmierzchu. Odzież ostrzegawcza obejmuje różne elementy garderoby i cechuje się zróżnicowanym krojem. Umożliwia to dostosowanie wyboru do panujących warunków atmosferycznych oraz potrzeb wynikających z konkretnego stanowiska pracy.

Odzież ostrzegawcza na każdą pogodę

Zmienna aura oraz konieczność wykonywania powierzonych obowiązków służbowych w różnych porach roku wymusza dostosowanie odzieży do panujących warunków pogodowych. Sklep BHP wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom i oferuje zróżnicowaną odzież ostrzegawczą, którą można nosić latem, w okresie przejściowym albo w zimie. Różne kroje i fasony kurtek to nie tyle efekt panującej mody, ile przekonania, że odzież powinna jak najlepiej odzwierciedlać oczekiwania użytkowników. Dzięki temu na rynku są dostępne modele różniące się takimi cechami jak długość, ilość oraz rozmieszczenie kieszeni, wodoodporność, możliwość odpinania rękawów itd.

W okresie zimowym warto wybierać ocieplane kurtki odblaskowe, a przy bardziej sprzyjającej aurze wyposażone w odblaskowe elementy polary. Niezbędnym elementem garderoby podczas pracy w strefach niebezpiecznych są też odblaskowe spodnie, a latem koszulki.

Polar odblaskowy FLRA 340 RED FLUO

Kto nosi odzież odblaskową?

Odzież ochronna o wysokiej widoczności (Hi-Vis) okazuje się niezastąpiona w miejscach, gdzie pracownik narażony jest na potrącenie przez poruszający się pojazd lub maszynę. Stosowana jest zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Noszą ją pracownicy wykonujący powierzone przez pracodawcę obowiązki służbowe przy drogach, autostradach oraz torowiskach kolejowych i tramwajowych. Odzież ostrzegawczą noszą też pracownicy lotnisk oraz doków portowych. Stosują ją pracownicy firm działających w różnych branżach podczas pracy w strefach niebezpiecznych. Odzież ostrzegawcza znajduje zastosowanie podczas pracy w pasie drogowym, na budowie, w magazynie, na obszarze leśnym i wszędzie gdzie prace prowadzone są w bezpośrednim sąsiedztwie poruszających się maszyn lub pojazdów. Mogą ją stosować również kierowcy samochodów ciężarowych i osobowych, gdy w związku z awarią pojazdu zachodzi konieczność naprawy w miejscu, w którym samochód został unieruchomiony, czyli niejednokrotnie na drodze, gdzie odbywa się ruch uliczny. Odzież odblaskowa wykorzystywana jest również przez ratowników medycznych oraz pracowników straży pożarnej.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy powinno być kwestią kluczową zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy. Obowiązujące w Polsce przepisy i normy precyzują wygląd i konstrukcję takiej odzieży, a także warunki, w jakich powinna być stosowana.

Polecane

Polar odblaskowy FLRA 340 RED FLUO

Polar odblaskowy FLRA 340 RED FLUO

103,32 zł - 108,04 zł brutto/1szt.
pixel