Kiedy, gdzie i jak stosować taśmy ostrzegawcze?
Zastosowanie taśm ostrzegawczych oraz odgradzających jest niezwykle szerokie. Posługują się nimi służby porządkowe, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w zakładach pracy, a także organizatorzy imprez masowych. Ich obecność oraz wyraziste kolory są dla osób postronnych sygnałem, że w tym konkretnym miejscu należy zachować szczególną ostrożność. Taśma BHP może służyć zarówno do znakowania poziomego, jak i pionowego. Poza określonym kolorem może posiadać również napisy. Gdzie i w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie?
Taśma ostrzegawcza może służyć do oznaczania stwarzających zagrożenie miejsc oraz elementów architektury. Wykorzystywana jest również do oznaczania przestrzeni tymczasowo wyłączanych z użytkowania oraz zabezpieczania przed wchodzeniem na określony teren osób niepowołanych. Przyjrzyjmy się bliżej określonym rodzajom taśm i ich przeznaczeniu.
Taśmy odgradzające zwijane i ich rodzaje
W miejscach, gdzie zachodzi potencjalne zagrożenie dla uczestników ruchu, zarówno w przestrzeniach zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków, stosuje się taśmy odgradzające zwijane. Za ich pomocą zabezpiecza się miejsca niebezpieczne, co pozwala na ochronę zdrowia oraz życia przechodniów, pracowników, klientów oraz innych osób postronnych. Stosuje się je również do oznaczania miejsc wydarzeń masowych, np. koncertów i targów, a także do tymczasowego wydzielania poszczególnych stref na takich imprezach np. stref parkingowych.
Taśmy zwijane materiałowe wykonano z folii polietylenowej, która zwiększa ich wytrzymałość. Dzięki temu są trwałe oraz odporne na zerwanie, a także na działanie czynników atmosferycznych. Mogą być więc stosowane wielokrotnie, zachowując przy tym estetyczny wygląd. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie zachodzi konieczność szybkiego zabezpieczenia terenu albo wygrodzenia zamkniętej strefy. Materiałowe taśmy odgradzające występują w różnych wersjach kolorystycznych. Przykładem jest taśma ostrzegawcza czerwono-biała. Poza tym dostępna jest niebiesko-biała, pomarańczowo-biała oraz żółto-czarna taśma. Na niektórych z nich dodatkowo umieszcza się napis informujący o zagrożeniu, np. taśma ostrzegawcza z napisem „ZAKAZ WSTĘPU”.
Do czego służy foliowa biało-czerwona taśma ostrzegawcza?
Poza materiałowymi taśmami zwijanymi dostępne są też foliowe taśmy ostrzegawcze. W ich przypadku również mamy do czynienia z różnymi kolorami oraz zastosowaniem. Najczęściej spotykana i powszechnie wykorzystywana w związku z obowiązującymi normami i przepisami BHP jest taśma ostrzegawcza w kolorze biało-czerwonym oraz taśma BHP w kolorze żółto-czarnym.
Foliowa taśma ostrzegawcza w kolorze biało-czerwonym, w przeciwieństwie to taśmy materiałowej, jest jednostronna, co oznacza, że nadruk został umieszczony tylko z jednej strony. Do płaskich powierzchni można ją mocować za pomocą taśmy klejącej, zszywek, gwoździ albo po prostu zawiązywać. Foliowa taśma o takiej kolorystyce może być wykorzystywana do oznaczenia terenu, który potencjalnie może stwarzać zagrożenie albo takiego, na którym ma miejsce jakieś niecodzienne zdarzenie. Znajduje zastosowanie między innymi w budownictwie do odgrodzenia placu budowy, w tym także podczas prowadzenia robót drogowych. Może służyć do zabezpieczania większych obszarów, a także niewielkich miejsc, takich jak otwarte studzienki kanalizacyjne albo prowadzone wykopy. Foliowa taśma ostrzegawcza w kolorze biało-czerwonym może być wykorzystywana (podobnie jak taśma materiałowa) do wygradzania terenów imprez masowych oraz oznaczania wydzielonych na takich imprezach różnych stref.
Żółto-czarna taśma BHP – kiedy jej używać?
Nieco inne zastosowanie ma samoprzylepna foliowa taśma BHP w kolorze żółto-czarnym. Solidny i trwały klej, który został naniesiony na jej powierzchnię, umożliwia skuteczne oznaczanie elementów architektonicznych oraz części maszyn i urządzeń, które ze względu na swoje usytuowanie mogą stwarzać zagrożenie. W ten sposób oznacza się między innymi niskie stopnie, progi pomiędzy różnymi pomieszczeniami w zakładach pracy, a także wejścia do windy. Żółto-czarna taśma może być stosowana jako oznaczenia podłogowe, jak również mocowana do ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych. Znajduje szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych, warsztatach, magazynach, różnych obiektach użyteczności publicznej, jak również przy oznaczaniu ciągów komunikacyjnych oraz tras wózków widłowych. Umieszcza się ją między innymi na wystających rampach, narożnikach i nad przejściem o niskim stropie. Może być stosowana zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.
Taśmy ostrzegawcze w innych kolorach
Warto pamiętać, że taśmy ostrzegawcze wraz z innymi elementami takimi jak słupki stosowane są również do oznaczania i lokalizowania istniejącej infrastruktury podziemnej, co umożliwia bezawaryjną pracę w terenie. W tym przypadku stosowana kolorystyka również ma bardzo duże znaczenie. I tak zielone, niebieskie oraz brązowe taśmy są wykorzystywane do oznaczania infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Pogotowie gazowe w celu zabezpieczenia terenu stosuje taśmy ostrzegawcze w kolorze żółtym. W energetyce natomiast w zależności od tego, pod jakim napięciem znajdują się przewody, stosuje się taśmy w kolorze niebieskim oraz czerwonym. Taśmami niebieskimi oznacza się teren o napięciu znamionowym poniżej 1 kV, a czerwonymi o napięciu powyżej 1 kV. Z kolei telekomunikacja stosuje taśmy w kolorze pomarańczowym.
Umieszczanie taśm ostrzegawczych, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, jest konieczne tam, gdzie nie ma możliwości wyeliminowania zagrożenia. Różna kolorystyka stosowanego oznaczenia umożliwia rozróżnienie potencjalnego niebezpieczeństwa, a w przypadku prac prowadzonych w terenie lokalizację przebiegającej na tym obszarze infrastruktury. Taśmy ostrzegawcze stają się niezbędne wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oznaczenia niebezpieczeństwa, a także wygrodzenia określonego obszaru także w przypadku organizacji imprez masowych.