Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jakie są normy odzieży ochronnej i roboczej?

2022-07-26
Jakie są normy odzieży ochronnej i roboczej?

Ubrania pracownicze muszą nie tylko być wygodne i komfortowe dla pracowników, ale w wielu przypadkach spełniać też ścisłe normy BHP. Oznacza to, że nie każda odzież nadaje się do wykorzystania w magazynie czy np. na budowie. W tekście wyjaśnimy, jak przydzielane są wspomniane oznaczenia bezpieczeństwa i czym powinna charakteryzować się wysokiej jakości odzież robocza BHP.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko przepisy. To także wpływ na bezpieczeństwo naszych pracowników. Z tego względu należy bardzo poważnie potraktować temat, aby zapewnić osobom zatrudnionym pełną ochronę w różnych warunkach.

Jakie powinno być odpowiednie ubranie pracownicze?

Ubrania pracownicze powinny być przede wszystkim bezpieczne. Oczywiście, wszystko to zależne jest od cech obowiązków zawodowych, które wykonuje określony specjalista. Jeżeli często pracuje z materiałami łatwopalnymi czy w podwyższonej temperaturze, jego ubranie BHP musi być odporne na ogień, wysoką temperaturę i nie może być łatwopalne. W przypadku pracy z elementami tnącymi, ostrymi i niebezpiecznymi pod podobnym względem, części ubrań jak rękawice ochronne muszą skutecznie osłaniać skórę.

Normy BHP determinują głównie właśnie to zagadnienie, bazując na wytrzymałości materiałów pod różnym względem. Jednak nie oznacza to, że odzież robocza BHP powinna być tylko mocna i skutecznie zabezpieczać pracowników. Istotne są też walory użytkowe jak komfort pracy w różnych warunkach oraz posiadane kieszenie, szybkie zakładanie etc.

Powyższe aspekty sprawiają, że ubranie BHP jest przyjazne pracownikom, a Ci chętnie chcą z odzieży korzystać. Pamiętajmy, że tego czy odzież spełnia normy BHP, czy nie może pilnować niekiedy Państwowa Inspekcja Pracy!

Rękawice ochronne odporne na przecięcia X-Nitcut5 TF

Normy BHP według polskiego prawa

Istnieje kilka najważniejszych norm BHP, które klasyfikują ubrania pracownicze. Pierwsza z nich to PN-P-84525:1998. Klasyfikowana pod tym numerem jest wszelka odzież robocza BHP, która nadaje się do wykonywania różnego rodzaju obowiązków zawodowych. Zapewnia podstawową ochronę, ale spełnia kryteria wytrzymałości.

Ogólna norma, jaką spełnia ubranie BHP z kategorii odzież ochronna to z kolei PN-EN ISO 13688:2013-12. Zastąpiła ona dotychczasową normę PN-EN 340:2006. To te normy BHP decydują, że odzież nadaje się do wykorzystania w bardzo trudnych warunkach działania. Spełniające ją ubrania mogą być opisywane jako odzież robocza BHP, spełniająca ścisłe kryteria pod względem bezpieczeństwa oraz wytrzymałości danych ubrań. W tej normie są klasyfikowane m.in. kaski na budowę.

Co może należeć do kategorii uwzględnionych w obydwu normach? Odzież robocza BHP to środek ochrony indywidualnej, osłaniający przed podstawowymi czynnikami. Ma prostą konstrukcję i spełnia wytyczne z zakresu BHP. Stanowi osłonę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi czy wewnętrznymi trudnościami generowanymi przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Z kolei odzież ochronna osłania np. przed wyższą temperaturą czy przecięciem skóry, o czym wspominaliśmy w pierwszej części tekstu.

Kask hełm ochronny CXS STAVBAŘ niebieski

Jak przyznawane są normy na określone ubranie BHP?

Normy BHP określające jak klasyfikowane jest ubranie BHP, uwzględniają takie czynniki jak pełne dopasowanie do rozmiaru użytkowników (zarówno kobiet jak i mężczyzn), intensywność wykonywanej pracy z uwzględnieniem dynamiki ruchu użytkowników, a także szeroko pojęte bezpieczeństwo. Wyłącznie dobrze dopasowane ubranie BHP, które nie krępuje ruchów, a jednocześnie nie jest luźne, posiada dużą odporność na wysoką temperaturę i ogień, a także uszkodzenia mechaniczne może otrzymać jedną z tych norm. Krój powinien z kolei w całości okrywać ciało pracownika, nie dopuszczając do niebezpiecznych zdarzeń.

Zastosowanie odzieży spełniającej powyższe normy to nie tylko wypełnianie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (określone zapisami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej Dz.U. Nr 259, poz. 2173), ale też spełnianie warunków do bezpiecznego wykonywania obowiązków zawodowych. Jeżeli więc poszukujesz odpowiednich elementów, zorientuj się, czy spełniają one wszystkie wskazane wyżej normy.

Polecane

pixel