Jakie są najlepsze kaski BHP i z jakich materiałów są wykonywane?
Kask ochronny BHP zakładany na głowę to wyposażenie absolutnie konieczne na wszelkiego rodzaju placach budowy, które może Ci często uratować życie oraz zdrowie.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nakazuje używanie niezbędnych środków ochronny indywidualnej wszystkim osobom przebywającym na terenie budowy – niezależnie, czy są pracownikami budowlanymi, inspektorami nadzorującymi, wysłannikami inwestora czy po prostu gośćmi. Zatem na każdej budowie kask BHP musi się pojawić i to w liczbie wystarczającej dla każdego, kto ma się tam znaleźć. Innymi miejscami, gdzie również kaski są stosowane, jest przemysł, kopalnie czy prace na wysokości. Dowiedz się zatem wszystkich istotnych informacji, jakie powinieneś posiadać na temat kasków i hełmów ochronnych oraz innych chroniących głowę akcesoriów.
Jaką funkcję spełnia kask ochronny?
Dobry kask ochronny spełnia kilka istotnych funkcji. Ogólnie jest to funkcja ochrony zdrowia i życia każdego, kto go nosi. W szczególności kask zabezpiecza głowę przed uderzeniami w elementy konstrukcji, rusztowań czy też poruszających się maszyn. W warunkach intensywnej budowy zabezpiecza także przed skutkami uderzeń przez spadające rzeczy — od przeróżnych narzędzi, które komuś wypadły z ręki, przez cegły i inne materiały czy znacznie cięższe elementy konstrukcyjne. W wielu specyficznych zadaniach na budowie czy innych miejscach pracy może być konieczny kask ochronny, wyposażony również w osłonę twarzy i oczu, czyli kask z przyłbicą BHP.
W ten sposób cała głowa pracownika jest chroniona na przykład przed iskrami, płomieniami czy elementami, które odpadły lub zostały wyrzucone przez szybkoobrotowe narzędzia takie jak szlifierki itp. Dość często hełm ochronny służy również jako miejsce do przymocowania innych elementów ochronnych czy wspomagających, takich jak właśnie przyłbice, osłony na kark czy szyję, okulary ochronne, ochronniki słuchu, osłony termiczne, latarki itp. W przypadku, gdy budowa odbywa się w okresie letnim, kask roboczy osłania także głowę przed mocnym słońcem, a przez cały rok przed opadami atmosferycznymi.
Kaski i hełmy ochronne są więc wyposażeniem absolutnie koniecznym, bez których nie może odbywać się żadna praca na budowie i w wielu innych miejscach. Zdrowie wszystkich ludzi trzeba chronić tak dobrze, jak tylko się da. Warto wspomnieć także wysokich karach, na jakie narażają się zarządzający budową, w przypadku pojawienia się tam osoby bez kasku. Zatem dobry kask ochronny to podstawa prowadzenia każdych robót.
Z czego wykonywane są kaski BHP?
Kask ochronny ma Cię osłonić przed zagrożeniami, więc sam musi być wykonany z bardzo wytrzymałego materiału. Zazwyczaj kaski wykonane są w głównej części, czyli w tak zwanej skorupie z polipropylenu (PP), polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) lub tworzywa ABS (akrylonitryl-butadien-styren). Tego typu tworzywa charakteryzują się dużą wytrzymałością na uderzenia oraz lekkością co ważne, gdyż przez kilka godzin każdy pracownik musi nosić kask na głowie. Typowy kask ochronny BHP składa się z następujących części:
- skorupa – to zewnętrzna powłoka, która przyjmuje na siebie uderzenie i rozprasza jego energię;
- więźba – wewnętrzny element kasku ochronnego podtrzymujący skorupę i zapewniający odpowiednią jej odległość od głowy;
- pas główny – element trzymający kask na głowie w postaci paska z zapięciem. Pas może być prosty lub wielopunktowy tam, gdzie ryzyko spadnięcia hełmu jest duże – na przykład przy pracach na wysokościach.
Każdy kask BHP stosowany na budowie, w górnictwie czy przy pracach na wysokościach musi spełniać polską normę PN-EN 397 – „Przemysłowy hełm ochronny” – w której to właśnie określona jest zarówno budowa hełmu, jak i materiały, z których może on być wykonany. Zgodnie z tą normą na każdym kasku powinna znajdować się tabliczka/naklejka informująca o jego podstawowych danych takich jak:
- numer normy;
- nazwa lub oznaczenie producenta;
- data produkcji (rok i miesiąc);
- rodzaj tworzywa, z którego jest wykonany;
- zakres rozmiarów;
- numer identyfikacyjny kasku.
Jakie ma znaczenie kolor kasku BHP?
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie precyzuje, jak mają wyglądać kolory kasków na budowie. Więc na każdej z nich mogą one być stosowane w trochę odmienny sposób, zwłaszcza jeżeli dany kolor już się skończy w magazynie. Dla zachowania porządku warto jednak pilnować, aby na budowie dostępne były hełmy ochronne BHP we wszystkich podanych poniżej kolorach. Właśnie takiego schematu kolorystycznego trzyma się większość firm i przedsiębiorstw prowadzących różnego rodzaju prace:
- kolor biały — kierownik budowy, inspektor nadzoru albo inżynier;
- kolor żółty — pracownik fizyczny;
- kolor niebieski — pracownik wysokościowy, operator maszyn, elektryk, energetyk;
- kolor czarny — architekt lub inspektor nadzoru autorskiego;
- kolor pomarańczowy — geodeta;
- kolor zielony — pracownik BHP;
- kolor czerwony — praktykanci, stażyści oraz goście odwiedzający budowę.
Stąd właśnie wynika to, że najwięcej na budowie widać kasków żółtych. Często z braku zapewnienia innych kolorów jest to jedyny dostępny kask, co może wprowadzać trochę zamieszania w przypadku dużych i rozległych budów. Teraz już wiesz, co oznaczają kolory kasków na budowie i możesz określić funkcję każdej osoby, którą na niej spotkasz.
Czym się kierować wybierając kask?
Dobierając kask, musisz się kierować kilkoma ważnymi informacjami. Po pierwsze jest to rodzaj wykonywanej pracy. Wybór jest bardzo szeroki i są dostępne kaski ochronne przeznaczone do różnych specyficznych zadań. Są to między innymi:
- standardowe kaski ochronne – budowy i przemysł;
- kaski ochronne z izolacją elektryczną – elektromonterzy, elektrycy;
- kaski ochronne do prac na wysokościach;
- kaski ochronne dla górników;
- kaski ochronne dla hutników;
- kaski ochronne dla leśników.
Pamiętaj również o dodatkach takich jak przyłbice, słuchawki ochronne dla uszu, latarki i tym podobne akcesoria, które mogą być konieczne w Twojej pracy.
Każdy hełm ochronny musi spełniać polską normę i przed zakupem sprawdź, czy jest on wyposażony w odpowiednie oznaczenia umieszczone zazwyczaj wewnątrz jego skorupy.
Nie zapomnij również o tym, że istnieje coś takiego jak termin ważności kasku BHP, który określa jego przydatność do użytku. Każdy kask ochronny ma podaną datę produkcji oraz okres trwałości liczony właśnie od tej daty. Zazwyczaj jest to okres mierzony w latach, czyli na przykład 10 lat. Po tym okresie nie wolno już dopuścić, aby kask roboczy z przekroczonym terminem był używany.
Jeżeli nabywasz kaski i hełmy ochronne dla całej budowy czy innej dużej działalności, pamiętaj o zamówieniu odpowiednich kolorów i wszystkich rozmiarów. Jeżeli zamawiasz hełm ochronny BHP tylko dla siebie, to dobierz rozmiar, który najlepiej Ci pasuje.
Ze względu na komfort pracy wybierz również kask dopasowany do pogody lub taki z możliwością dołożenia odpowiednich akcesoriów. Są to między innymi napotniki czy wkładki ocieplające lub systemy wentylacji będące częścią samego kasku BHP. Przegrzani czy zmarznięci pracownicy mogą powodować więcej wypadków na budowie, a także z pewnością w takich warunkach spadnie ich wydajność.
Wszędzie tam, gdzie możliwe jest napotkanie przewodów pod prądem, dobrze jest, aby kaski zapewniały podstawową ochronę przed nim. Poziom tej izolacji jest podany w opisie każdego kasku. Tam, gdzie występuje duże zagrożenia, czyli na przykład w pracy elektromonterów powinny być stosowane specjalne hełmy przeznaczone do tego typu działalności.
Inne akcesoria chroniące głowę
Hełmy ochronne to oczywiście niejedyne akcesoria chroniące głowę, jakie bywają stosowane w wielu miejscach. Część z nich była już wymieniona powyżej, ale zapoznaj się z ich szerszą listą:
- okulary ochronne;
- przyłbice;
- czapki ochronne;
- opaski przeciwpotne;
- nauszniki przeciwhałasowe;
- zatyczki do uszu;
- wkładki chłodzące;
- osłony karku i szyi;
- siatki ochronne;
- osłony termiczne;
- osłony przeciwdeszczowe;
- wkłady ocieplające do kasków ochronnych.
Każda z tych rzeczy znajdzie swoje zastosowanie w specyficznych warunkach. Na przykład przy pracy w hutach, odlewniach ważne są osłony termiczne, wśród szybkoobrotowych maszyn podstawą są osłony oczu przed latającymi odłamkami, na zewnątrz przydają się osłony od deszczu i słońca. Bardzo dużo czynności na budowach, w kopalniach czy w przemyśle generuje silny hałas – właśnie dlatego ochrona słuchu jest tam niezwykle ważna. Bezpieczeństwo zależy także często od widoczności. Warto więc, abyś nabył kaski wyposażone w elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność pracowników. Jeżeli dany model ich nie posiada, możesz także nabyć specjalne naklejki i samu dodać je do hełmów. Równie ważne bywa w wielu miejscach oświetlenie miejsca pracy czy drogi. W tym celu wykorzystywane są często latarki mocowane do kasków BHP. Mogą to być latarki czołowe, jakie często posiadają speleolodzy wchodzący do jaskiń czy takie mocowane z boku, jakich używają strażacy czy pracownicy zajmujący się studzienkami.
Kaski ochronne — podsumowanie
Bezpieczeństwo Twoje czy Twoich pracowników to sprawa, którą musisz traktować bardzo odpowiedzialnie. Tutaj nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia czy oszczędności. Wszystkie zabezpieczenia muszą spełniać określone przez prawo normy dla danej pracy. Tylko takie postępowanie gwarantuje Ci spokój i bezpieczeństwo. Zamów więc hełmy ochronne BHP oraz inne niezbędne akcesoria u dobrego dostawcy, gwarantującego Ci towar spełniający wszelkie niezbędne normy i regulacje prawne.