Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaka odzież robocza na budowę? O jakich zabezpieczeniach i zasadach BHP pamiętać?

2022-07-14
Jaka odzież robocza na budowę? O jakich zabezpieczeniach i zasadach BHP pamiętać?

Plac budowy to miejsce prowadzenia zaawansowanych prac o różnym charakterze, do których prowadzenia niezbędna jest profesjonalna odzież robocza. Prawidłowo dobrany strój budowlany zwiększa bezpieczeństwo, wygodę i efektywność działań pracowników na różnych etapach działania. Jaka odzież budowlana będzie najlepszym rozwiązaniem? Jaka odzież robocza BHP przewidziana jest przez przepisy?

Odzież budowlana pełni bardzo istotną rolę na placach budowy. Chociaż niektórzy zapominają o jej wadze, może wpływać na szybkość prowadzonych prac.

Dlaczego profesjonalna odzież robocza na budowę jest tak ważna?

Przede wszystkim odzież robocza BHP przewidziana na plac budowy wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Buty na budowę zabezpieczają przed ewentualną kontuzją spowodowaną nadepnięciem na ostry przedmiot czy nieprawidłowym i przypadkowym ustawieniem nogi. Odzież budowlana jak spodnie robocze osłaniają przed kurzem, pyłem oraz chronią skórę przed otarciami czy oparzeniem.

Odpowiednie kaski i hełmy (które stanowią podstawowy strój budowlany) mogą zabezpieczyć pracownika przed poważnymi skutkami w postaci urazów głowy, a profesjonalna odzież robocza w postaci koszulek odblaskowych zwiększa widoczność osoby działającej na budowie.

To jednak nie wszystko. Odzież budowlana zwiększa komfort termiczny prowadzenia prac (które niekiedy wykonywane są w bardzo zimne dni lub wieczory, na zewnątrz) i poprawia wygodę działania. Dzięki kieszeniom, wkładkom i dobrze dopasowanemu materiałowi, pracownik czuje się swobodnie w stroju i nie ma żadnych problemów z wykonywaniem obowiązków.

Jak profesjonalna odzież robocza ma się do BHP na budowie? Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie ubrania zabezpieczające przed skutkami pracy, szczególnie gdy te mogą ulec ubrudzeniu lub zniszczeniu w trakcie działania. Poza przepisami warto też postawić na zdrowy rozsądek – z tego względu inwestycja w strój budowlany dla pracowników jest naprawdę dobrym wyjściem.

Letnia kamizelka odblaskowa siateczkowa VEST2 Mesh pomarańczowa

Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Odzież budowlana to nie tylko koszulki czy spodnie. To także pełen zestaw zabezpieczający. Pracownicy budowlani działają bowiem pod sporym ryzykiem kontuzji, uszkodzenia ciała, a niekiedy nawet śmierci. Niektórzy muszą wykonywać swoje obowiązki na drabinie, dużej wysokości lub niestabilnym podłożu. Pracodawca ma obowiązek minimalizować ryzyko doprowadzenia do niebezpiecznej sytuacji z tym związanej.

Jako środki ochrony osobistej możemy wskazać m.in. odzież ochronną taką jak grube trzewiki robocze z antypoślizgową podeszwą, ochraniacze brzucha, klatki piersiowej czy barków oraz ubrania ograniczające negatywny wpływ warunków atmosferycznych na kondycję pracownika jak odzież przeciwdeszczowa.

W niektórych przypadkach pracodawca musi wyposażyć pracowników w ochronę kończyn (dłoni, kolan, łokci, wspomniane buty specjalistyczne czy np. rękawice do spawania), a zawsze ochronę głowy (wspomniane kaski czy hełmy to wyposażenie, bez którego nie można nikogo wpuścić na plac budowy). Pamiętajmy też o ochronie oczu i twarzy przy cięciu, spawaniu, murowaniu i podobnych pracach. Wskazane elementy są obowiązkowym wyposażeniem na placach budowy i mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy w razie kontroli.

Trzewiki robocze ocieplane Basic S3 Kramp czarne

Jak powinien wyglądać ubiór pracownika budowy?

Odpowiednia odzież robocza BHP na budowę składa się z kilku elementów. Zacznijmy od samego dołu. Pracownik powinien posiadać buty robocze na budowę. Te muszą mieć wzmocnioną konstrukcję stabilizującą nogę. Warto, aby przy okazji umożliwiały stopie swobodne oddychanie. Buty na budowę jak buty robocze trzewiki na budowę bez metalu Raven XT MF S3 SRC Cerva muszą być trwałe, wytrzymywać intensywną eksploatację i obciążenie.

Buty robocze na budowę to element pierwszy. Odzież budowlana to także prawidłowo dobrane spodnie (stabilnie trzymające się ciała użytkownika i posiadające szereg kieszeni), odpowiednia koszulka (najlepiej odblaskowa, zwiększająca widoczność pracownika) oraz profesjonalna odzież robocza zwiększająca komfort termiczny. Na placach budowy świetnie sprawdzi się np. gruby polar męski (jak polar męski do pracy i morsowania bez kaptura FLRA 300 w kolorze fioletowym), którego właściwości termoizolujące nadają się do pracy nawet zimą, a ze względu na swoją lekką konstrukcję nie ogranicza on ruchów.

Polar roboczy ze wzmocnieniami FLRA 340 w kolorze czarno-czerwonym

Oczywiście, pamiętajmy o prawidłowo dobranych rękawicach, okularach, nakryciu głowy czy bieliźnie. W zimne dni można zaopatrzyć zatrudnione osoby w bieliznę termoaktywną. Pamiętajmy, że dbanie o pracowników przekłada się na efektywność ich pracy i na pewno przełoży się na ich zadowolenie.

Polecane

pixel