Jak wybrać odpowiedni stół do warsztatu?
Dobrze dobrany, solidny i wytrzymały na obciążenia stół warsztatowy to duże ułatwienie i znacznie większy komfort pracy. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę taką inwestycję oraz wybrać model idealny dla swojego garażu, piwnicy czy warsztatu.
Odpowiednio zaplanowana przestrzeń robocza pozwala na znaczne zwiększenie efektywności i szybkości wykonywanych przez siebie obowiązków, a także o wiele większą wygodę oraz mniejsze zmęczenie nawet mimo wielogodzinnych prac monterskich czy naprawczych. Profesjonalny stół majsterkowicza to inwestycja nie tylko w jakość swoich usług, czy dzieł, które wychodzą spod rąk tworzącej je osoby, ale także w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Stół warsztatowy to również ogromne ułatwienia w kwestii segregacji i utrzymania porządku, a co za tym idzie oszczędzania sporej ilości czasu na szukaniu niezbędnych narzędzi i przyrządów do pracy.
Rodzaje stołów warsztatowych
Stoły warsztatowe mogą posiadać różne parametry, jeśli chodzi o wymiary, wielkość, a także materiał, czyli tworzywa, z którego zostały wykonane. Najczęściej do wyboru jest stół do garażu: drewniany albo metalowy. Ze swojej strony najbardziej polecamy ten drugi rodzaj. Stół do garażu (metalowy) wyróżnia bardzo wysoki poziom odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i urazy mechaniczne, zatem pozostanie w idealnej kondycji przez naprawdę długie lata i może być z powodzeniem wykorzystywany także w trudny warunkach – narażony na naprawdę duże ciężary, ostre przyrządy czy substancje chemiczne. Jeśli natomiast chodzi o kwestie techniczne, to zasadniczo wyróżnić można stoły warsztatowe: zaciskowe, składane, z imadłem, stolarskie, wielomodułowe. Najlepiej dobrać stół do garażu jak najprecyzyjniej w odniesieniu do swoich indywidualnych potrzeb.
A dla kogo konkretnie może przydać się profesjonalny stół majsterkowicza?
- Dla modelarzy
- dla spawaczy
- dla ślusarzy
- dla mechaników samochodowych
- dla posiadaczy własnych firm budowlanych i produkujących meble
- dla domowych majsterkowiczów i złotych rączek
Wymiary i wysokość stołu do warsztatu
Aby idealnie dopasować podstawowe parametry stołu majsterkowicza, należy najpierw dokładnie zmierzyć dysponowaną przez siebie przestrzeń. Oczywiście, czym większy stół warsztatowy do garażu, tym na ogół lepiej, pamiętaj jednak, że powinno się wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, w którym ma się on docelowo znaleźć. Nie bez znaczenia jest także swoboda ruchów i zachowanie odpowiedniego zapasu, tak, aby stół warsztatowy do garażu nie zajął całej dostępnej przestrzeni roboczej, a w konsekwencji nie utrudniał swobodnego poruszania się.
Długość i szerokość stołu powinna być zatem możliwie jak największa, jednak jednocześnie rozsądnie dopasowana do warunków lokalowych, jakimi dysponujesz. Zbyt mały stół nie spełni także w 100% swojego zadania i może okazać się niepraktyczny oraz niewygodny. Najczęściej polecane meble tego typu mają od 1,5 do 2,5 metrów szerokości. Jeśli natomiast chodzi o wysokość, jest to kwestia indywidualna, która powinna być możliwie jak najlepiej dopasowana do wzrostu użytkownika. To tak, jak z blatem kuchennym – oprócz typowo standardowej wysokości, w przypadku osób bardzo wysokich lub niskich, warto postawić na nieco mniej konwencjonalne rozwiązania. Stoły warsztatowe mają często dużą rozbieżność w odniesieniu do wysokości – od 80 cm do nawet 120 cm, zatem wcale nie tak trudno dopasować je precyzyjnie pod siebie i własne potrzeby.
Jakie funkcje i wyposażenie powinien mieć?
Czym powinien się wyróżniać dobry stół warsztatowy (także stół warsztatowy do garażu)? Przede wszystkim musi być trwały, solidny, wytrzymały na urazy mechaniczne, zarysowania, korozję i duże obciążenia. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak: półki, szuflady, szafki, przegródki, pojemniki, schowki, organizery, przyborniki, ścianka, na której można zawiesić przyrządy i narzędzia, specjalne, precyzyjne, na przykład punktowe oświetlenie.
Wiele tego typu stołów posiada także dodatkowe, ciekawe gadżety i unowocześnienia typu guma antypoślizgowa zakładana na blat, albo zastosowanie technologii ESD, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi. Warto zdawać sobie sprawę, że stół warsztatowy oprócz tego, że jest niezwykle praktyczny, może również wyglądać estetycznie i wzbogacać wnętrze (także pod względem designu). Stoły, które są dostępne w naszej ofercie, znajdziesz w różnych wariantach kolorystycznych, również jeżeli chodzi o barwę pokrycia blatów.
Jaki blat do warsztatu?
Rodzaj blatu to jedna z najważniejszych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu mebli. Najczęściej stosowanym materiałem będzie tutaj sklejka lakierowana bądź sklejka PCV. Inne rzadziej wykorzystywane materiały to płyta MDF, płyta wiórowa, drewno. Warto wiedzieć, że blat stołu roboczego można także dodatkowo zabezpieczyć, stosując na przykład gumę ryflowaną, blachę kwasoodporną, blachę ocynkowaną. Ciekawą opcją może być także blat regulowany, umożliwiający manewrowanie jego wysokością. Rodzaj blatu należy jak najprecyzyjniej dobrać do rodzaju wykonywanej przez siebie pracy.