Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Dlaczego warto wybrać okulary UV400?

2022-11-03
Dlaczego warto wybrać okulary UV400?

Okulary to istotny element wyposażenia pracowników w wielu branżach. Odgrywają kluczową rolę, chroniąc oczy przed promieniowaniem, warunkami atmosferycznymi, odpryskami, iskrami i podobnymi czynnikami, które mogłyby zagrażać zdrowiu osoby zatrudnionej, a niekiedy nawet życiu. W tekście wskażemy jaką funkcję pełnią okulary ochronne UV oraz kiedy warto przekazać pracownikom okulary UV400.

Okulary ochronne występują w różnych typach. Najprostsze posiadają szkła z tworzywa sztucznego (np. wzmocnionej pleksi), nadające się np. do prac remontowych, w kurzu i brudzie. Takie gogle ochronne ograniczają ryzyko uszkodzenia oka przy odpryśniętym betonie lub tynku. W niektórych branżach konieczne są jednak okulary ochronne z filtrem UV. Takiego rodzaju akcesoria nie tylko osłaniają oczy przed odpryskującymi materiałami czy iskrami, ale również zabezpieczają przed niebezpiecznym promieniowaniem.

Czym charakteryzują się okulary UV400?

Jedne z najmocniejszych gogli osłaniających oczy z filtrem to okulary UV400. Czym się charakteryzują? Takiego rodzaju okulary ochronne UV ograniczają przepływ 97% promieniowania słonecznego ze słońca do oczu i do 100% zmniejszają dopływ niekorzystnego światła generowanego sztucznie – np. przez różnego rodzaju maszyny czy urządzenia. Filtrowanie szkodliwego promieniowania sprawia, że takie okulary ochronne z filtrem w pełni zabezpieczają oczy i nie dopuszczą np. do uszkodzenia rogówki.

Warto nadmienić, że okulary ochronne UV z filtrem 400 są aktualnie najlepsze na rynku. Wyłapują też promieniowanie ultrafioletowe. Są skuteczne, mocne, trwałe i wszechstronne. Ich zadanie w wielu profesjach to klucz do bezpiecznej i prawidłowo wykonywanej pracy.

Pamiętaj, że przepisy BHP nakazują dać pracownikom okulary ochronne, jeżeli oczy mogą być narażone podczas wykonywania pracy. Są zaliczane do grupy podstawowych akcesoriów zabezpieczających. Wytyczne nie wskazują, jednak kiedy pracownik powinien posiadać okulary UV400. To od zdrowego rozsądku i doświadczenia pracodawcy zależy, które okulary ochronne UV zakupi osobom wykonującym dla niego określone obowiązki.

Okulary ochronne przyciemniane z filtrem włoskie Univet 568 żółte

Podczas wykonywania których zawodów powinno się nosić okulary UV400?

W wielu branżach okulary ochronne z filtrem 400 będą najlepszym rozwiązaniem, ze względu na pełną ochronę oczu. Dotyczy to szczególnie zawodów, które pracują przy intensywnym i niebezpiecznym promieniowaniu, które może skutecznie uszkodzić wzrok. Kiedy tego typu okulary ochronne będą najlepszym wyborem?

  • Przy obróbce metali różnego rodzaju – spawanie czy inne procesy przetwórcze metalu wymagają zastosowania urządzeń i narzędzi, które generują szkodliwe promieniowanie. Okulary z filtrem 400 będą tu najlepszym rozwiązaniem.
  • Przemysł samochodowy – przy produkcji lub naprawie aut mechanicy często muszą używać np. migomatów, które generują szkodliwe światło.
  • Obróbka szkła – w hutach szła czy zakładach szklarskich generowane są promienie i iskry, które szybko mogą uszkodzić wzrok. W przypadku założenia okularów ochronnych UV400 pracownik jest w pełni osłonięty przed tymi czynnikami i widzi kompleksowo wykonywaną pracę.
  • Medycyna – produkcja leków, praca w szpitalu przy urządzeniach promieniujących i podobnych naraża oczy na niebezpieczeństwo. Filtr 400 ogranicza je do minimum.
  • Przemysł chemiczny i wyspecjalizowane usługi sprzątające – podczas produkcji chemikaliów czy w wyspecjalizowanych usługach sprzątania (np. szpitali) stosuje się promieniowanie ultrafioletowe. Pełne zabezpieczenie oka możliwe jest tylko przy filtrze 400.

Podsumowując, wszelkiego rodzaju mechanika, spawalnictwo, przetwórstwo, działanie przy promieniowaniu ultrafioletowym i podobnym wymaga zastosowania okularów UV400.

Okulary ochronne lustrzane Univet 5X4 czarne

Jakie są zalety okularów UV400?

Poza ograniczeniem do minimum promieniowania, okulary UV400 zapewniają wysoki poziom widoczności. Nie zamazują też kolorów, które docierają do pracownika, co może wpłynąć na skuteczność pracy. Wykonane są najczęściej z mocnych materiałów, a więc przy okazji osłaniają oczy przed odpryskami czy podobnymi czynnikami. Dodatkowo są wygodne, delikatnie przyciemniane i nadają się np. do szlifowania czy prac budowlanych.

Warto pomyśleć o inwestycji w tak wszechstronne elementy. Skutecznie osłonią oczy pracowników, nie wpływając przy okazji na efektywność pracy.

Polecane

pixel