Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Deszcz to żadna przeszkoda, czyli odzież robocza idealna na jesień

2021-10-19
Deszcz to żadna przeszkoda, czyli odzież robocza idealna na jesień

W niektórych branżach oraz w określonych okolicznościach prace w warunkach zewnętrznych prowadzone są bez względu na warunki pogodowe. Tak może się zdarzyć przy usuwaniu skutków poważnej awarii albo prowadzeniu robót, które z racji zbliżającego się terminu ukończenia muszą zostać zrealizowane. Przy niesprzyjającej aurze pracownicy potrzebują znacznie lepszej ochrony niż używane na co dzień ubranie robocze. Niezbędna jest wtedy odzież przeciwdeszczowa, która doskonale chroni przed deszczem oraz wiatrem. Zabezpiecza tym samym pracownika przed skutkami przewiania i przemoczenia, chroniąc przed chorobą i zapewniając większy komfort pracy.

Odzież przeciwdeszczowa może przybierać różne formy w zależności od preferencji użytkownika oraz wymagań, jakie stawia przed nim określone stanowisko pracy. Sklep BHP oferuje w tej kategorii zarówno wodoodporne spodnie, jak i kurtki oraz płaszcze, co pozwala skompletować odzież, która zapewni kompleksową ochronę przed deszczową aurą.

Odzież robocza i stawiane przed nią wymagania

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od panujących na określonym stanowisku warunków konieczne może być dostarczenie odzieży i obuwia roboczego albo odzieży ochronnej. W zależności od parametrów tej odzieży może ona zabezpieczać prywatną odzież pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem lub zapewniać ochronę przed uszkodzeniem ciała podczas wykonywanych obowiązków zawodowych.

Bezpieczeństwo pracowników i ochronę zdrowia gwarantują takie elementy odzieży jak rękawice ochronne, które zabezpieczają przed wieloma szkodliwymi czynnikami, a także kombinezony ochronne, kaski i okulary.

Odzież robocza chroni przede wszystkim przed zabrudzeniem. Jej zadaniem jest również zapewnienie optymalnych warunków do pracy, w zależności od miejsca jej wykonywania i występujących czynników, które mogą wpływać na komfort noszenia. Odzież robocza powinna być dostosowana do panujących warunków pogodowych i zapewniać wygodę, która przełoży się na wydajność pracownika. Ważne są materiały, z których została wykonana oraz ochrona przed zimnem i deszczem, a jednocześnie właściwa wentylacja i odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Elementami takiej odzieży mogą być między innymi bluzy, polary i kurtki, a dla zapewnienia bezpieczeństwa odzież odblaskowa, na przykład kamizelki. Dobrą ochronę przed zimnem gwarantuje odzież termoaktywna, która pozwala zachować ciepło, a z drugiej strony umożliwia ciału oddychanie. Sklep BHP do kategorii odzieży roboczej zalicza też odzież przeciwdeszczową, która daje ochronę w przypadku opadów atmosferycznych.

Zielone wodoodporne spodnie EN210

Jaka powinna być odzież przeciwdeszczowa?

Skuteczna ochrona przed deszczem możliwa jest tylko wtedy, jeśli pracownik zostanie wyposażony w odpowiednią odzież. Nie należy się tu ograniczać do wyboru zwykłego przeciwdeszczowego płaszcza lub kurtki. Praca w przemyśle, w warsztacie, a także na zewnątrz, która niekiedy może być prowadzona w trudnych warunkach, wymaga doskonałej ochrony przed wilgocią. Od takiej odzieży oczekuje się też wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Odzież nie może krępować ruchów, ponieważ to uniemożliwiałoby swobodne wykonywanie czynności zawodowych. Powinna zapewniać wygodę i swobodę, ale z drugiej strony nie może być zbyt obszerna. Kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru oraz wybór produktów dobrej jakości. W tym celu warto decydować się na renomowanych producentów, którzy od lat dostarczają na rynek cieszącą się zaufaniem roboczą odzież przeciwdeszczową.

Przykładem takiej odzieży są wykonane z wodoodpornego materiału spodnie EN 210 od hiszpańskiego producenta Choiva. Ich atutem jest elastyczność oraz gumka w pasie, która zapewnia wygodę noszenia, a także wytrzymałość, dzięki czemu spodnie są trwałe i odporne na uszkodzenia. Alternatywą dla nich mogą być spodnie wodoodporne na szelkach, które zapewniają skuteczną ochronę przed wilgocią i zabezpieczają plecy pracownika przed zimnem oraz wodą podczas wykonywania czynności, które wymagają schylania się lub sięgania rękoma do góry. W przypadku zwykłych spodni często dochodzi wtedy do odsłonięcia części ciała, co pogarsza komfort pracy. Atutem spodni na szelkach oferowanych przez sklep BHP są elastyczne pasy w biodrach i przy szelkach, co umożliwia ich lepsze dopasowanie oraz skrzyżowanie szelek na plecach, dzięki czemu spodnie nie zsuwają się, nawet jeśli pracownik znajduje się w ciągłym ruchu.

Górną część ciała można skutecznie chronić przed wilgocią, wybierając dobrej jakości przeciwdeszczowe kurtki. Model kurtki EN324 zapewnia swobodę ruchu ze względu na krój oraz długość sięgającą do bioder. Ten model został wyposażony w dwie zabezpieczone kieszenie oraz elastyczne mankiety na rzepy. Alternatywą dla kurtek może być przeciwdeszczowy płaszcz EN150, który sięga do kolan.

Zielony wodoodporny płaszcz EN150

Co powinieneś wiedzieć o przeciwdeszczowej odzieży roboczej?

Kluczowe dla zapewnienia odpowiednich parametrów odzieży chroniącej przed deszczem i wilgocią jest zastosowanie do ich produkcji właściwych materiałów, które zagwarantują spełniające oczekiwania użytkowników parametry. Zazwyczaj wykorzystuje się tu poliester i PCV, a także nylon, poliuretan oraz cienką folię HDPE. Modele kurtek, spodni i płaszczy mogą się różnić pomiędzy sobą krojem, co ma zapewniać użytkownikom szeroki wybór i możliwość dopasowania zarówno do indywidualnych wymagań, jak i tych, które wynikają z wykonywanej pracy. Szeroka i zróżnicowana kolorystyka to kolejny atut dla takiej odzieży. Od kolorów maskujących, jak granatowy, czy zielony, po intensywne barwy na przykład pomarańczowy lub żółty, które gwarantują dobrą widoczność pracownika podczas pracy w pobliżu drogi, trakcji kolejowej lub innego miejsca, gdzie zachodzi taka konieczność.

Przy wyborze takiej odzieży należy pamiętać, że musi ona spełniać określone prawem normy. Według normy PN-EN 343 powinna gwarantować wodoszczelność. Określono w niej trzy klasy wodoszczelności, wyodrębnione ze względu na wymagania i testy, jakie muszą przejść środki ochrony indywidualnej. Każda z tych klas charakteryzuje się innym poziomem oddychalności. Należy pamiętać, że cyrkulacja powietrza odgrywa kluczowe znaczenie dla komfortu pracownika.

W tym miejscu warto wspomnieć, że robocza odzież chroniąca przed deszczem znajduje zastosowanie nie tylko w firmach, prowadzących prace w warunkach zewnętrznych. Niezbędna jest również w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle spożywczym. Doskonale sprawdza się w turystyce, rybołówstwie oraz sporcie. W warunkach domowych wykorzystywana jest do prac prowadzonych na terenie prywatnych posesji.

Polecane

Wodoodporne spodnie z elastycznym pasem zielone Choiva Promocja

Wodoodporne spodnie z elastycznym pasem zielone Choiva

49,82 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 55,35 zł/1szt.-9% Cena regularna: 55,36 zł brutto/1szt.-10%
Płaszcz przeciwdeszczowy wodoodporny zielony Choiva

Płaszcz przeciwdeszczowy wodoodporny zielony Choiva

141,15 zł - 141,16 zł brutto/1szt.
Wodoodporna kurtka z kapturem żółta Choiva Promocja

Wodoodporna kurtka z kapturem żółta Choiva

61,56 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 68,40 zł/1szt.-10% Cena regularna: 68,40 zł brutto/1szt.-10%
Spodnie wodoodporne przeciwdeszczowe na szelkach Choiva Promocja

Spodnie wodoodporne przeciwdeszczowe na szelkach Choiva

99,63 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 110,70 zł/1szt.-10% Cena regularna: 110,70 zł brutto/1szt.-10%
pixel