Darmowa dostawa od 50,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Miejsce pracy, a ochrona słuchu - co powinieneś wiedzieć?

2022-05-02
Miejsce pracy, a ochrona słuchu - co powinieneś wiedzieć?

Słuch to jeden z podstawowych zmysłów, pozwalający na odbieranie dźwięków i wrażeń z otaczającego świata. Uprawiając zawód wiążący się z wykonywaniem swoich obowiązków przy narażeniu na bardzo wysoki, niebezpieczny dla zdrowia poziom hałasu, konieczna jest odpowiednia profilaktyka w odniesieniu do ochrony narządu słuchu, czyli uszu. Co warto wiedzieć?

Ochrona uszu potrzebna w wielu profesjach

Warto zdawać sobie sprawę, że narząd słuchu ze względu na swoją delikatną budowę jest podatny na uszkodzenia w przypadku ciągłej, powtarzającej się styczności z hałasem i wysokimi dźwiękami, przekraczającymi normy i poziom bezpieczny przyjęty dla przeciętnego człowieka.

Wielu z nas wykonuje jednak zawody, w których takie warunki pracy należą do codzienności i stają się normą. Jedynym wyjściem z tej sytuacji, gwarantującym ochronę słuchu i własnego zdrowia oraz samopoczucia, jest stosowanie słuchawek, specjalnych nauszników, zatyczek, stoperów i tym podobnych środków ochronnych. Na szczęście nowoczesne środki ochrony słuchu są wygodne, bezpieczne i bardzo skuteczne. Taka profilaktyka jest niezwykle ważna, zwłaszcza że ciągłe obcowanie z bardzo wysokim natężeniem dźwięku może powodować nie tylko problemy ze słuchem, czy nawet jego utratą w danym momencie, lub w przyszłości, ale także wiele dodatkowych schorzeń i dolegliwości: bóle głowy, nerwice, nadciśnienie, problemów ze wzrokiem, ze skupieniem, wyciszeniem się i zasypianiem. Ochrona słuchu to niezwykle ważna część BHP.

To pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki ochrony słuchu, jeżeli dana branża i specyfika wykonywanej pracy tego właśnie wymaga. Warto jednak pamiętać o takich środkach również jeśli prowadzi się własną działalność i pracuje w tego typu zawodach „na własną rękę”.

Słuchawki ochronne do kasku Iru Secure 1C Hellberg

Ochrona słuchu w zakładzie pracy - jak powinna wyglądać?

Według aktualnie obowiązujących norm oraz przepisów BHP, indywidualne środki ochrony słuchu powinny być bezwzględnie stosowane jeśli poziom natężenia dźwięku przekracza dopuszczalny hałas w pracy, czyli 85 decybeli. Jednak już nawet przy natężeniu 80 decybeli tego typu sprzęt powinien być zawsze do dyspozycji wszystkich pracowników. W jaki sposób najłatwiej dbać o narząd słuchu? Ze swojej strony polecamy słuchawki wyciszające do pracy, nauszniki, zatyczki lub wkładki przeciwhałasowe. Tego typu akcesoria są wygodne w noszeniu, zapewniając przy tym pełną swobodę wykonywanych ruchów oraz wolne ręce. Dbają o narząd słuchu, niwelując do absolutnego minimum ewentualne zagrożenia wynikające z tego typu pracy, a jednocześnie pozwalają na wypełnianie swoich zadań w spokojnych i komfortowym warunkach, znacznie redukując zmęczenie i stres, który mógłby się pojawić przy wielogodzinnej styczności z hałasem o zbyt dużym natężeniu.

W jakich zawodach stosuje się środki ochrony słuchu?

  • Pracownik budowlany, w szczególności zajmujący się budową dróg
  • pracownicy lotnisk, piloci
  • pracownicy zajmujący się obróbką metali
  • operatorzy młotów pneumatycznych
  • muzycy
  • inne zawody, w których wykorzystuje się głośne maszyny i sprzęty

Słuchawki ochronne wygłuszające Iru Secure 3H Hellberg

Dlaczego należy wygłuszyć nadmierny hałas? Ochrona słuchu a BHP

Z pewnością niejednokrotnie natknąłeś się na zagadnienie „ochrona słuchu w BHP”, ponieważ praca w warunkach nasilonego hałasu na dłuższą metę byłaby nie tylko uciążliwa, ale wręcz niemożliwa do wytrzymania. Ochrona słuchu to nie tylko kwestia BHP, ale także zapewnienie odpowiedniego środowiska do codziennej pracy. Poziom hałasu musi być pod stałą kontrolą i systematycznie sprawdzany, zwłaszcza, jeśli jego poziom znajduje się blisko dopuszczalnej i bezpiecznej dla zdrowia granicy. Nadmierny hałas może być ponadto przyczyną wypadku przy pracy, ponieważ osłabia zdolność koncentracji, reagowania na bodźce, szybkości reakcji oraz obniża poziom precyzyjności ruchów. Warto zdawać sobie sprawę, że utrata słuchu wywołana skutkiem narażenia na nadmierny hałas w miejscu pracy może być kwalifikowana jako choroba zawodowa.

Słuchawki nakarkowe wygłuszające Irudek Iru Secure 2N Hellberg

Jak wybrać dobre słuchawki ochronne? Hałas a BHP

Jednym z podstawowych i najchętniej wybieranych środków ochrony słuchu są bez dwóch zdań słuchawki ochronne. Pozwalają one zredukować lub nawet całkowicie wygłuszyć hałas, którego natężenie przekracza przyjęte normy BHP. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość stosowania, lekkość, wygoda i duża skuteczność. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim słuchawki powinny być plastyczne, dobrze przylegać do głowy i osłaniać ściśle całą powierzchnię uszu. Przydatnym rozwiązaniem, pozwalającym dopasować je idealnie i precyzyjnie do swoich indywidualnych potrzeb może być na przykład regulowany pałąk. Ważne, aby były wykonane z solidnych, trwałych i wytrzymałych tworzyw oraz materiałów, jednocześnie nieprzewodzących prądu, z którym często ma się do czynienia przy tego typu zawodach. Powinny spełniać niezbędne normy i posiadać wymagane certyfikaty. Części słuchawek, które przylegają bezpośrednio do skóry powinny być miękkie, oddychające i zapewniać pełen komfort noszenia. Najnowocześniejsze modele wyposażone są w takie udogodnienia jak wbudowany mikrofon czy tryb głośnomówiący.

Polecane

Słuchawki ochronne do kasku Iru Secure 1C Hellberg

Słuchawki ochronne do kasku Iru Secure 1C Hellberg

76,06 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 89,48 zł/1szt.Cena regularna 89,48 zł brutto/1szt.
pixel